Isparta Valiliği


isparta valiligi
isparta valiligi

Isparta Valiliği Protokol Listesi: Isparta güllerin şehridir. Gül ve halı örnekleriyle dünyaca ünlü bir ilimizdir. Gül ve kiraz bahçeleri, gölleri, balık ve av hayvanları ile son derece meşhurdur. Selçuklu ve Osmanlı’ya ait eserler ve kalıntılar Isparta’da yer almaktadır. Gezilebilecek görülebilecek yerler arasında Hızırbey Camii, Kutlu Bey Camii, İplik Camii, Firdevs Bey Camii, Atabey Ertokuş Medresesi, Dündar Bey Medresesi, Ertokuş Han, Firdevs Bey Bedesteni, Eğirdir Kalesi, Uluborlu Kalesi, Gölcük, Eğirdir Gölü, Kovada Gölü Parkı, Çamyolu, Kuyucak, Kızıldağ Milli Parkı, İçmeler ve Kaplıcalar, Sinap Suyu’ dur.

Isparta Valiliği Duyuruları

Isparta’nın ayrıca zirai ürünlerde de başarısı bulunmaktadır. Elma, kiraz, kayısı, vişne, üzüm en başarılı şekilde yetiştirmektedir.Gül ve Gülyağı Anadolu’ya Bulgaristanlı göçmenler tarafından getirilmiştir. Gül yağı çeşitli kozmetik sektörlerinde kullanılmakta ve günümüzde günübirlik üretim yapılmakta ve ihracat yapılmaktadır.Isparta halıları da gülü kadar ünlüdür. Geçmişten günümüze evlerimizi süslemektedir.

Isparta Valiliği Adresi

Isparta’da halıcılık bölgeye yerleştirilen Türk oymakları ile başlamıştır.Süleyman Demirel ismi de Isparta’ya damgasını vurmuştur. Süleyman Demirel doğduğu ile birçok eser kazandırmıştır. Süleyman Demirel Üniversitesi de bunların en önemlilerindendir.Isparta denilince askeri kurumlardan da bahsetmek gerekmektedir.

Isparta Valiliği Telefonu

On bin üzerinde eğitim gören askerler çarşı izinlerinde alış veriş yapabilecekleri birçok yer ve askeri lojmanlar ve orduevi de yer almaktadır.Isparta da yemeden dönmeyin dediğiniz Isparta Fırın Kebabı denemelisiniz. Kuzu, keçi ve oğlak kaburgalarından yapılır. Ardından yenilecek irmik helvası ile de bu lezzeti tamamlıyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*