İMEİ Sorgulama


imei sorgulama
imei sorgulama

Telefon İmei Sorgulama: İmei numarası günümüzde çok önemli bir hal almıştır. Bu numarayı saklamak çok önemlidir. Bu numara olmazsa başımız çok ağrıyabilir. İmei ( Uluslararası Mobil Cihaz Kodu – International Mobile Equipment Identily ). İMEİ telefonların seri numarası görevini gören sayılardan oluşan bir koddur.

İmei Nasıl Değişir

Her telefona üretim aşamasında imei numarası yüklenmektedir. Bu numara sadece bu telefona özel ve tektir. Cep telefonumuzdan *#06# yaparak seri numarasına ulaşabiliriz. Cep telefonu satın alırken seri numarasını mutlaka sorgulatmamız gerekir. Eğer güvenilir bir mağazadan alıyorsak telefonumuz zaten kayıtlıdır. Fakat yurt dışından gelen bazı telefonlar kayıt dışı olabilir ve bu durumda imei sorgulamasında kayıt dışı olan telefonumuzun kapatılmasıyla karşı karşıya kalabiliriz. Maddi anlamda da bu bize büyük sorunlar yaratabilir.

İmei Öğrenme

Bu yüzden yurt dışından geldiğini bildiğiniz telefonu almadan önce imei sorgulama yaptırarak kayıtlı olup olmadığına bakmalıyız. Birde clone imei olayı var. Sizin cep telefonunuza ait bir imei’nin başka bir telefonu kayıt etmek amacı ile yasa dışı bir şekilde kullanılmasıdır. Bu imeilerin aynı anda iki telefon tarafından kullanıldığı fark edildiği anda her iki cihazında iletişim olanağı kapatılır. Bu yüzden telefonunuza ait olan imei numarasını gerekmedikçe kimseyle paylaşmayınız.

İmei No Sorgulama

Yani gün gelip de telefonunuzun ekranında kullanıma kapatıldı şeklinde bir ibare alırsanız siz de imei kopyalanmasına kurban gitmiş olabilirsiniz. Dikkat etmeniz gereken diğer bir nokta cep telefonunuz çalındığında ne yapmanız gerektiğidir. Bu durumda derhal 444 9 777 arayarak kayıp ve çalıntı hakkında bilgi vermektir.

İmei Numarası Sorgulama

Diğer bir yöntem ise Cumhuriyet başsavcılıklarına kayıp ve çalıntı hakkında bilgi vermektir. Daha sonra cihazınızın imei numarası aracılığıyla telefonunuz kullanıma kapatılır ve telefonunuz bulunduğunda savcılık aracılığı ile tekrar kullanıma açılacaktır. Telefonu çalan kişi telefona herhangi bir hat taktığı andan itibaren telefonunuzun takibi yapılır. Ancak çalınan telefon hat takılmadan kullanılmaya devam edilirse maalesef telefonunuzun izi sürülemez.

KVK İmei No Sorgulama

Cep telefonları olmazsa olmazımız olmuşlardır. Bu yüzden bize düşen görev gerekli tedbirleri almaktır. Seri numaramızı bir yere kayıt etmek ve telefon satın aldığımızda ilk yapacağımız iş imei numarasını sorgulatmak olmalıdır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*