Iğdır Valiliği


igdir valiligi
igdir valiligi

Iğdır Valiliği Protokol Listesi: Iğdır, Türkiye’nin doğusunda bir ova da kurulmuş şehrimizdir. Azeri kültürü baskın özellikler taşımaktadır. Şehrimizde Azeri Türkçesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Tarih boyunca sınırda yer alan şehrimiz olması dolayısıyla birçok üzücü olaya şahitlik etmiştir.Iğdır’ın en çok dikkat çeken noktası Göktaşı Çukurudur. Genişliği 35 metre olan çukurun derinliği ise 60 metredir. Oldukça ilgi çeken bir yerdir.

Iğdır Valiliği Duyuruları

Birçok yerli ve yabancı turist çukuru görebilmek için Iğdır’a gelmektedir.Büyük Ağrı Dağı dağ turizmi yönünden Iğdır için son derece önemli bir avantaj sağlamaktadır. Dağcılık sporu ile uğraşanların aradığı bütün özelliklere sahiptir. Ağrı Dağı’nın tırmanış mesafesinin yüksektir ve çıkışın başladığı yere kadar motorlu araçlarla gidilebilmesi gibi son derece önemli bir avantaja sahiptir.Görülmesi gereken yerler arasında Soykırım Anıtı yer almaktadır.

Iğdır Valiliği Adresi

Harmandöven Kervansarayı dikkat çekici özellikte bir eserdir. Karakoyunlular dönemine yapılan Koçbaşı mezarlar Iğdır’da yer alan ilginç yapıtlardır.Iğdır çevre illerinde ki sert iklim koşullarını taşımamaktadır.  Iğdır’da sanayi gelişmemiştir. Gelir kaynağı tarım ve hayvancılıktır. Turizm de gelişmemiştir.

Iğdır Valiliği İletişim

Iğdır’ın yemek kültürü ve damak tadı oldukça farklıdır. Bu ilimizde bulunan yemekler Orta Asya’dan gelen Türk topluluklarına tarih boyunca ev sahipliği yapmıştır. Farrklı örf ve adetler ile birleşen değişik bir yemek kültürüne sahiptir. Helise, Sabah Aşı, Evelik Aşı, Katık Aşı, Ayran Aşı, Kuymak, Ekşili Pilav, Sütlü Pilav beğenilen Iğdır yemekleri arasında yer almaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*