HGS Nedir


hgs nedir
hgs nedir

Hızlı Geçiş Sistemi: Köprü ve otoyollarda trafik sorununa karşı alınan önemlerin haddi hesabı belli değildir. Birçok uygulamalar yapılmasına rağmen bir türlü önlem alınamamaktadır. Özellikle nüfusun yoğun olduğu illerde trafik sorunu hat sayfaya gelmekte ve köprü otoyol girişlerinde uzun kuyruklar oluşmaktadır. Buna çözüm için birçok yöntem uygulanmaktadır. Bunlardan birisi ise kullanımına birkaç ay önce başlanan hızlı geçiş sistemidir.

HGS Sorgulama

Hızlı geçiş sistemi yani HGS köprü ve otoyollarda trafik akışını rahatlatmak için uygulamaya sokuluştur. Çipli etiket özelliği ile 17 Eylül 2012 tarihinde hizmete sunulmuştur. PTT şubeleri aracılığı ile 5 TL karşılığında satışa sunulmaktadır. Bu nedenle kartlı geçiş sistemi ise ortadan kaldırılmaktadır. Devletin köprü ve otoyol girişlerinde oluşan trafik sıkışıklığını aza indirmek için uygulayacağı HGS yani hızlı geçiş sistemi çip özelliği taşımaktadır.

HGS Nasıl Takılır

HGS Barkotu Aracın ön yüzüne yani camına orta aynanın arkasına denk  gelcek şekilde arabanın içinden cama yapıştırılır . Bu çip ile otoyol veya köprü girişlerinde kullanılmak üzere kolaylık sağlamaktadır. Kartlı geçiş sisteminde trafik yoğun olsa da olmasa da muhakkak dur kalk yapılmaktaydı. Buda enerji israfına yol açmaktadır. Hızlı geçiş sistemi ile yakıt tasarrufu sağlanmakta ve gişelerin yükü hafifletilmesinin yanı sıra oluşan trafik sorunlarına çözüm olacağı savunulmaktadır. Yapılacak geçişlerde muhakkak ücret ödenmektedir.

HGS Nasıl Alınır

Eskiden gişe memuru ile bizzat giriş izni alınmaktaydı. Buda çok sorun olmaktaydı. Bunun yerine kartlı geçiş sistemi konuldu. Buda bir nebze olsun trafiği hafifletmeye yetmemekteydi. Yeni teknolojik sistem ile otomatik geçiş sistemi kuruldu. Bankalar ve PTT aracılığı ile satışa sunulsa da herkes tarafından tutulmadı ve trafik sorunları baş göstermeye devam etti. Hızlı geçiş sistemi ile birçok otoyol ve köprü girişlerinde oluşacak kuyruklar bir nebzede olsa aza indirilme hedefi ile satışa sunulmaktadır.

HGS Nasıl Çalışır

Hızlı geçiş sistemi ile köprü ve otoyol giriş çıkışlarında oluşacak trafik aza indirilmektedir. Trafik sorunu bu sistem ile ortadan kaldırılmayı hedef edinilmektedir. Yapılan çalışmalar ile bu sıkıntının aşılması için birçok önlem alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu önlemler arasında hızlı geçiş sistemi HGS büyük bir avantaj sağlamakta ve yakıt tasarrufuna imkan sunma amacındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*