HES Kodu Alma


HES
HES

E Devlet ve Hayat Eve Sığar uygulaması aracılığıyla alınan HES Kodu gerek kullanım gerekse sosyal mesafeli hayatta hem hes kodu sahiplerinin hem de temas edebileceği kişilerin faydasınadır. Bugün HES kodu alma ve hes konunun kullanım ayrıntılarını göreceğiz. HES kodu, Sağlık Bakanlığımızın kontrollü hayat projesi kapsamında bulaş riski olanların topluluğa girdiğinde tespit edilmesini sağlayan bir koddur. Bu kod sayesinde gerek avmlere, gerekse kuaför, eğlence vs salonlarına güvenli bir şekilde giriş yapabiliriz. Herkese özel olarak üretilen hes kodu sayesinde bankalar ve daha pek çok kamusal alanda rahatça işlerimizi görebiliriz.

Kişiye özel olması sebebiyle herkesin kendi kullanımı vardır. Aldığınız HES kodunu yalnızca kendiniz kullanırsın. HES Kodu sorgulama işlemi yapıldığında ekranda adınız ve soyadını belirmektedir ve istenildiğinde ibraz etmeniz gerekir. Devletimizin geliştirmiş olduğu bu sistem dünyada öncü sistemler arasında yer almakta ve bulaşı riskini en aza indirmeyi hedeflemektedir.

HES Kodu Nasıl Alınır

Vatandaşlar HES Kodu almak için 3 farklı yöntemi kullanabilirler. Bunlar mesajla hes kodu alma, e devlet hes kodu alma ve hes uygulamasından hes kodu alma olarak sıralanabilir. HES Kodunu hem kendiniz için alabilme imkanına sahipsini hem de 18 yaş altında sorumluluğunuz altındaki çocuklarınız için de alabilirsiniz. HES Kodunu almak için öncelikle HES Mobil Uygulamasını indirmeniz gerekmektedir. Sistemde daha önce kayıtlıysanız giriş yaptığınızda oluşturduğunuz hes kodlarını görebilirsiniz. Eğer yeni kayıt açıp üye olacaksanız ilk önce uygulamaya cep telefonu numaranızı girmeniz gerekir. Numaranızı girdikten sonra telefonunuza bir sms mesajı gelir ve doğrulama kodunu ilgili alana girdikten sonra sistem açılış. Ana sayfadaki hes kodlarım kısmından daha önce aldığınız kodları görüntüleyebilirsiniz. Eğer ilk kez alacaksanız tc kimlik no, baba adı ve doğum tarihinizi girmeniz gereklidir.

Bu işlemin ardından Yeni Hes Kodu ekle kısmına girmelisiniz. Girdiğinizde kendinize mi yoksa çocuğunuza mı hes kodu almak istediğinizi seçmelisiniz. Seçimin ardından akılda kalıcı olması açısından koda isim verebilirsiniz. Süreli ya da süresiz hes kodu oluşturma imkanınız bulunmaktadır. Bir yere seyahat edecekseniz ayrı oluşturabilir ya da genel kullanım için tek bir hes kodu alabilirsiniz. İşlemi yapıp devam ettiğinizde size özel HES Kodu oluşacak ve ekranda görüntüleyeceksiniz.

HES Karekod Alma ve Oluşturma

Uygulama üzerinden oluşturduğunuz HES Karekod sayfasını telefonunuzn ekran görüntüsü alma fonksiyonunu kullanarak kaydettiğinizde oluşturduğunuz hes karekodunu istediğiniz zaman rahatça kullanabilirsiniz.

E Devlet ile HES Kodu Alma

Yeni bir HES Kodu oluşturmanın bir diğer yolu da e devlet kapısından almaktır. E devlet girişi yaptıktan sonra sağlık bakanlığının HES Kodu Üretme ve Listeleme menüsüne girdiğinizde aynı hes uygulamasında olduğu gibi işlemleri tekrar etmeniz gerekmektedir. Yeni hes kodu ekle sayfasından sınırsız ve ücretsiz hes kodu alabilirsiniz. Sağlıklı yarınlar temennisiyle.

hes kodu mobil
hes kodu mobil uygulamasını indir

 

E Devlet Hes Kodu Üretme
E Devlet Hes Kodu Üretme

 

 

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*