Hatay Valiliği


hatay valiligi
hatay valiligi

Hatay Valiliği Protokol Listesi: Hatay, zengin bir kültüre sahip, doğal güzellikleri ile büyüleyen, birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış ilimizdir. Dünyanın ilk Katolik klisesi Saint Pierre Hatay ilimizde yer almaktadır. Hatay’da ayrıca St. Simon Stylite Manastırı, Yayladağı Barleam Manastırı, Keldağı Barleam Manastırı da bulunmaktadır. Bu nedenle Hristiyanların ziyaret ettiği önemli illerimizdendir.Samandağ, eşsiz plajı ile soyu tükenmekte olan birçok canlının da buluşma noktasıdır.

Hatay Valiliği Duyuruları

Caretta Caretta lar ve Nil kaplumbağaları her yıl bu bölgeye gelerek, yumurtalarını bırakmaktadırlar. Hatay’da kaplıcalarda bulunmaktadır. Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları, Erzin Başlamış kaplıcaları, Kisecij Köyü Şifalı Suyu önemli kaplıcalardır. Kaplıcaların romatizmal hastalıklara, miğdeye ve en önemlisi de vücutta ki iltahaplara iyi geldiği söylenmektedir. Koz kalesi, Bakraz kalesi, Payas Kalesi, Mancınık Kalesi, Darbısak kalesi Hatay’da yer alan kaleler arasındadır.

Hatay Valiliği Adresi

Hatay’ın en çok turist çeken bölgesi Antakya’dır. Antakya da nereye bakarsanız bir başka medeniyetten kalan eserler görür ve etkilenirsiniz. Mozaik kolleksiyonu ile ünlü Antakya Arkeoloji Müzesi 34 bin esere sahiptir.

Hatay Valiliği Telefonu

Antakya’ya gittiğinizde mutlaka görmeniz gereken tarihi eserler arasında Antakya Kalesi, Demir Kapı, Koz Kalesi, Bakras Kalesi, Sarıeski Şatosu, Payas Kalesi, Darbısark Kalesi, Kurşunlu Han, Sokullu Hanı, Sokullu Bedesteni, Hz Hızır Aleyhissellam Türbesi, Titus Tüneli ve Kaya Mezarları yer almaktadır. Hatay Sofrası’nın da lezzeti dillere destandır. Fırında kuzusundan, tandırına; ceviz tatlısından, kerebiç’e kadar yüzlerce çeşit yemeğin tadına bakabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*