Hatay Müftülüğü


hatay muftulugu
hatay muftulugu

Hatay İl Müftülüğü: Hatay İl Müftülüğü, kanunda belirtilen “ İslam dininin inançları, İbadet ve ahlâk esasları ile ilgili işleri yürütmek, din konusunda toplumu aydınlatmak ve ibadet yerlerini yönetmek” görevini yerine getirmek amaçlı kurulmuştur.Hatay İl Müftülüğü bünyesinde 86 idari personel çalışmaktadır. Müftülüğe bağlı 11 ilçe müftülüğü bulunmaktadır. Müftülüğün,  hizmetlerinden bazıları: Vaiz ve irşat hizmetleri; cemaate yönelik vaazlar, kutlu doğum, cami ve din görevlilerine yönelik eğitimlerdir.

Hatay Müftülüğü Hutbeler

Eğitim hizmetleri; Kuran kursu ve hizmet içi eğitimler bunlardan iki tanesidir. Hizmetlerinden bir tanesi, hatta en önemlisi  “ Aile İrşat ve Rehberlik Bürosu” hizmetidir. Kısaca bu büro dini danışma hizmeti veren bir bölümdür. Amacı ise; dini doğru bir biçimde anlayan, sağlıklı, huzurlu, bir aile ve toplum olarak belirlenmiştir ve amacı doğrultusunda çalışmalarına hızla devam etmektedir. İl müftülüğüne bağlı; sekiz adet ilçe müftülüğü vardır ve ilçe müftülükleri il müftülüğü ile koordine bir şekilde çalışmaktadırlar.

Hatay Müftülüğü Münhal Kadrolar

Hatay ilinde 947 cami, 160 kuran kursu, 161 sözleşmeli olmak üzere 322 kuran kursu öğreticisi, 60 sözleşmeli olmak üzere 881 imam hatip ve 4 sözleşmeli olmak üzere 173 müezzin kayyım görev yapmaktadır. Hatay İl Müftülüğü, 170 idari ve sözleşmeli, 1237 kadrolu, toplam 1321 çalışanı ile faaliyetlerini icra etmektedir. Bu çalışmaları Sizde ayrıca E-Devlet sitesine girerek müdürlükle ilgili tüm bilgilere buradan ulaşabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*