Hakkari Valiliği


hakkari valiligi
hakkari valiligi

Hakkari Valiliği Protokol Listesi: En uzak illerimizdendir Hakkâri. Tarih boyunca bulunduğu konum nedeniyle hep sınırda yaşamış ve zorlukların şehri olmuştur. Buna rağmen sahipleri tarafından çok sevilmiştir. Tüm zorluklar ile mücadele edilmiş ve gelenekleri, eserleri ile ülkemizin güzelliklerine bir yenisini daha eklemeyi başarmışlardır. Hakkâri ilimizin beşbin yıllık bir tarihi geçmişi vardır. Dünyanın hiçbir yerinde bulunmayan çiçek, balık ve bitkiler burada yer almaktadır.

Hakkari Valiliği Duyuruları

Görülecek yerler arasında Kayme Sarayı, Zeynel Bey Medresesi, Meydan Medresesi, Kelat Sarayı, Cilo ve Sat Dağları, Taş Köprü, Gülüreş Baba Türbesi, Seyyid Abdullah Türbesi, Dev Evleri, Eski Kitap Depoları, Hakkari Kalesi, Keativiru Kalesi, Kelameme Kalesi, Zap Vadisi yer almaktadır. Hakkâri dağlarının en yüksek kalesini oluşturan Clio Dağı Güneydoğu’da Torosların devamı niteliğindedir. Buzul dağıdır. Yaklaşık olarak 3500 – 4000 metre yüksekliğindedir.

Hakkari Valiliği Adresi

Kış aylarında yoğun kar yağışı nedeniyle kar kalınlığı 2 – 3 metreyi geçmektedir. Buzul yönünden Türkiye’nin en zengin dağıdır. Bugün Cilo Dağı’nda 21 vadi buzulu bulunmaktadır. Kış turizmi açısından da önem taşımaktadır. Varagöz Vadisi ve Sat Gölü yakınlarında eski çağlardan kalma resimlere rastlanmıştır. Ters Lale sadece Hakkâri’de yetişen önemli ve eşsiz güzellikte bir bitkidir.

Hakkari Valiliği İletişim

Bu çiçek ilaç sanayi ve kozmetikte kullanılmaktadır. Hakkâri’nin en çok dikkat çeken yerlerinden biri Yüksekova’dır. Kuş cenneti ile meşhurdur. Nehil çayı yer almakta ve insan boyundan daha uzun saz ve kamışlar yer almaktadır.Orkideler dillere destan güzelliktedir. Doğan, Puhu kuşu, küçük kartal gibi birçok kuş türüne Yüksekova da rastlamak mümkündür.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*