Gümüşhane Valiliği


gumushane valiligi
gumushane valiligi

Gümüşhane Valiliği Protokol Listesi: Gümüşhane tarihi dokusu ve doğasıyla yerli turisti cezbeden illerimizdendir. Gümüşhane’nin en güzel yerlerinden biri Sarıçiçek Köyü’dür. Küçük köy camisinin ahşap oymalarla süslü minberi ve çinilerle bezenmiş mihrabı çok güzeldir. Sarı Çiçek köy odaları vardır. Bunlar köyde konaklama ihtiyacı duyabilecek misafirler için Hacı Ömer Ağa tarafından yapılmıştır. Aşırı süslemeleri ve motifleri ile dikkat çeken evler renkleriyle de cezbediyor.

Gümüşhane Valiliği Duyuruları            

Tarihi ipek yolu üzerinde bulunan Gümüşhane, akarsu ve dere yataklarının bol olması nedeniyle Osmanlı döneminden kalan 40 adet taş köprüye sahiptir. Türklerin, Rumların ve Ermenilerin birlikte yaşam sürdüğü Gümüşhane ilimiz pek çok inanca ait kültürü bir arada taşımaktadır. Geçmişten günümüze birçok ibadethane, cani ve kiliselerin bir kısmı yaşamaya devam etmektedir. Bunlardan en çok dikkat çekeni Santa’nın harabeleridir.


Gümüşhane Valiliği Adresi

17. yy da Rumlar tarafından kurulan; dini, ticari ve kültürel önem taşıyan yerleşimin Rum çetelerinin sığınağı olarak kullanıldığı biliniyor. Santa’da yaşayan nüfusun tamamı Hıristiyan Ortodokslardan oluşuyormuş. Kentte tümüyle taştan inşa edilen tek katlı konutlar, her mahallede en az bir kilise ve her sokakta da bir çeşme bulunmaktadır.

Gümüşhane Valiliği Telefonu

Damla taşı oluşumu ile oldukça ünlü Karaca Mağarası da mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir. Karaca mağarası içerisinde sarkıtlar, dikitler, sütunlar, org desenli duvarlar, bayrak çeşitleri, mağara çiçekleri, filkulakları, traverten havuzları, basamakları ve mağara gülleri bulunmaktadır.   Ayrıca Krom Antik Kenti de görülmeye değer bir yerdir. 15 kilise ve şapel bulunmaktadır. Rumlardan kalan taş evler günümüze kadar bozulmadan gelmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*