Gelir Testi Sorgulama


gelir testi sorgulama
gelir testi sorgulama

Gelir Testi Sorgulama: Genel Sağlık Sigortası kapsamında Sosyal Güvenlik Müdürlüğü şahısların gelir durumlarına göre belirledikleri Sigorta primlerini bireylerden tahsil etmektedir. Kanunun yeni çıkmış olması nedeniyle, belirli eksiklikleri bulunmaktadır. Fakat sistem şu şekilde ilerlemektedir. Kaymakamlıklar aracılığıyla yapılan gelir testleri yetkili kişilerce kontrol edilip, şahısların gelirleri neticesinde 35 lira ile 156 lira arası prim ödeme çıkarılmıştır. Mağduriyetlerin yaşandığı bu sistemde yapılacak çok bir şey olmadığı ve çıkan primin ödenmesi gerektiği sonuca bağlanmıştır.

Gelir Testi Sonuçları

Gelir testi sorgulama işlemleri Sosyal Güvenlik Müdürlüğü tarafından hazırlanan E-SGM sistemiyle görülmektedir. E Devletsistemiyle de öğrenilen bu sorgulama en sağlam olarak E-SGM den öğrenilmektedir. Bu sistemden sorgulama yapabilmek için elinizde kimliğinizin bulunması şarttır. Çünkü sistemde T.C kimlik no, Cilt No, Nüfus ili ve doğum yılı bilgileri istenmektedir. Bu bilgilerin girilmesinden sonra yazan kodu girerek gelir testi sorgulama sonuçlarınızı öğrenebilirsiniz.

Gelir Testi Sonucu Öğenme

Ayrıca bu sistemle Hizmet dökümlerinizi ve kayıt bilgilerinizi de öğrenebilirsiniz. Gelir testi sonuçlarınız Sosyal Güvenlik Müdürlüğünce yazılı olarak adreslere gönderilmiştir. Fakat yine de E-SGM sistemiyle kontrol etmeniz mümkündür. Gelir testi sonuçlarınızı belirtilen bankalarda ödemeniz ve ne kadar priminiz çıktığını sorgulamanız mümkündür. Bazı bankaların almış olduğu karar ile Genel Sağlık Sigortası primlerinizi bankamatik üzerinden ödemeniz gerekebilir. Ziraat bankası bu konuda belli bir yaş üstü olmayan müşterilerinden Genel Sağlık Sigortası primlerini vezne üzerinden tahsil etmemektedir.

Gelir Testi Soruları

Bu durum insanların mağduriyetine yol açsa da geri adım atılmamıştır. Gelir testi sonuçlarınızı E-SGM üzerinden rahatlıkla görebilirsiniz. Ancak bazı zamanlarda Sosyal Güvenlik Müdürlüğü tarafından bakıma sokulan bu sistem hizmet vermeyebilir. Sık sık yaşanılan bu olay insanların mağduriyetine neden olmaktadır. Sistem ile gelir testi sonucunuzu öğrenmek için mutlaka kimliğinizi yanınızda bulundurun. Aksi takdirde bilgi almanız mümkün olmayacaktır.

Genel Sağlık Sigortası

E-SGM üzerinde istediklerinizi bulacak ve tatmin olacaksınız. Gelir testi sorgulama işlemleri bu adresten yapılmaktadır. Sosyal Güvenlik Müdürlüğü E-Devlet sisteminin tekrar yapılanması sürecinde bu sistemi kullanmaktadır. İnsanlar 1-TL karşılığında aldığı E-Devlet şifrelerini bu dönemde pek kullanamıyorlar. Çünkü sistem çalışmamaktadır. Gelir test sonuçlarınızı çok geçmeden siteyi ziyaret ederek öğrenin.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*