Gaziantep Valiliği


gaziantep valiligi
gaziantep valiligi

Gaziantep Valiliği Protokol Listesi: Güneydoğu Anadolu bölgesinin en büyük Türkiye’nin 6. büyük kentidir, Gaziantep. Tam bir metropol şehridir. Mezopotamya ve Akdeniz arasında yer alması çeşitli kültürleri içerisinde barındırmasını sağlamıştır. Helenistik, Roma ve Bizans dönemlerine ait Zeugma gibi birçok antik yerleşim yeri günümüze kadar gelmiştir. Selçuklular, Memlüklüler ve Osmanlılar döneminde çok sayıda cami, medrese ve han yapılmıştır.Antep fıstığı, zeytin, Pamuk, üzüm, kırmızıbiber, keten ürünleri ile ünlüdür.

 Gaziantep Valiliği Duyuruları

Organize sanayi bölgesi, serbest bölge ve diğer küçük sanayi alanları ile ekonomisi her geçen gün daha da fazla gelişmektedir.Gaziantep av turizmi açısından zengindir. Fırat nehri civarında keklik, turaç, yaban ördeği, yaban kazı avı yapılmaktadır. Islahiye ilçesinde bulunan Tahtaköprü Baraj gölü civarında ise Çil, Kınalı, Keklik, Baykuş, Arıkuşu, Yaban kazı, Yaban Ördeği, Güvercin, Tilki, Tavşan, Bıldırcın, Kirpi, Yaban Domuzu gibi av hayvanları mevcuttur.

Gaziantep Valiliği Adresi

Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Hasan Süzer Etnografya Müzesi, tarihi Gaziantep evleri, Yesemek açık hava müzesi, Rumkale, Zeugma, Dülük Antik kenti Gaziantep’in mutlaka görülmesi gereken yerlerindendir. Zeugma mozaik müzesi dünyanın en önemli ve ünlü müzeleri arasında yer almaktadır. 7075 m2 sergi alanı mevcuttur.

Gaziantep Valiliği Telefonu

Gaziantep’in yöresel yemekleri arasında mutlaka tadılması gereken Gaziantep lahmacunu, Ali Nazik kebabı, yuvarlama, içli köfte, keme kebabı, yenidünya kebabı, simit kebabı, patlıcan kebabı, cağırtlak kebabı, Gaziantep baklavası ve fıstık ezmesi yer almaktadır.El sanatları da oldukça çeşitlidir. Sedef kakma, kutnu kumaşı, bakır işlemeleri, yemeni, Gaziantep işlemeleri, önemli el sanatları arasında yer almaktadır.Her yıl 25 Aralık’ta kurtuluş şenlikleri düzenlenen Gaziantep’te eğlence, tarih ve kültürü bir arada yaşayabilecek ve unutulmaz anlar yaşayacaksınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*