Erzurum Valiliği


erzurum valiligi
erzurum valiligi

Erzurum Valiliği Protokol Listesi: Türkiye’nin en soğuk şehri olduğu ve insanın kirpiklerinin bile buz tuttuğu bembeyaz karları ile bir gelin kadar güzel şehrimizdir. Erzurum, Palandöken dağlarının eteğinde kurulmuş Doğu Anadolu’nun en büyük şehirlerindendir. Selçuklu mimarisinin örneği olan Hatuniye medresesi olarak bilinen Çifte Minareli Medrese turkuaz mozaikleri ve Selçuklu motifleri, süslü minareleri ve muhteşem işlemeleri ve süslü taç kapısıyla Erzurum’un simgesi olarak günümüze kadar gelmiştir.

Erzurum Valiliği Duyuruları

Erzurum’da soğuk nedeniyle kadınların sokağa çıkarken giydikleri koyunyününden yapılmış olan Ehram, artıl sadece yaşlı kadınlar tarafından kullanılmaktadır.Ulubey Camisi, Erzurum Camisi Erzurum’un en büyük camisidir. Kırlangıç kubbesi ile meşhurdur. Firuze isimli biri için yapılan Cimcime Sultan kümbeti ve saat kulesi önemli eserlerdendir. 11,5 metre yüksekliğe sahip saat kulesine çıkarak Erzurum’u en iyi şekilde izleme fırsatına sahip olabilirsiniz.

Erzurum Valiliği Adresi

Gelelim Erzurum’un ünlü Cağ Kebabına. Cağ kebabı, kuzu eti ile hazırlanmaktadır. Karabiber, soğan, yoğurt ile terbiye edilen et iki gün dinlendiriliyor. Sonra yatay demire geçiriliyor. Bu şekilde yemeğe hazırlanıyor ve tadına doyum olmuyor.Erzurum’da kapalı avluya sahip medreselerin en büyüğü olan Yakut Minareli Medrese yer almaktadır. Günümüzde Türk İslam Eserleri ve Etnografya müzesi olarak kullanılmaktadır.Erzurum evleri de oldukça güzel bir yapıya sahiptir.

Erzurum Valiliği Telefonu

Zemin katlarda kiler, ahır, samanlık ve oturma odaları yer almaktadır.Rüstem paşa kervansarayı, ”Taşhan” olarak anılmakta ve burada Erzurum’un en güzel, en özel ve en kıymetli değeri olan Oltu Taşı ile yapılmış; tespihten kolyeye birçok ürünü satın almanız mümkün olmaktadır.Kayak sporunun merkezi Palandöken ise dünyanın 2. büyük kayak pistidir. Kış sporlarını yapmak isteyen herkesi pistlerinde ağırlamak için beklemektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*