Engelli Hakları


engelli haklari
engelli haklari

Engelli Hakları Nelerdir: Yeryüzünde sağlıklı bedene ve zihne sahip insanların hakları olduğu gibi engelli vatandaşlarında hakları vardır. Bu haklar onların kendilerini yalnız hissetmemelerinin ve bir birey olduklarının en önemli savunucusudur.

Engelli Hakları 2017

Her insanın eğitim, sağlık, vatandaşlık vb. hakları mevcuttur. Aynı oranda engellilerde bu haklara sahiptir. Günümüzde engelli insanlarımızın işlerini kolaylaştıracak teknoloji ürünleri ve onlara sunulan hizmetler bulunmaktadır. Engellilerin seyahat hakkında onların otobüslere rahat binebilmesi için kapı girişleri yapılmış ve inmeleri gereken yerleri hatırlatıcı ses sistemleri koyulmuştur.

Engelli Hakları 2018

Kara ulaşımında olduğu kadar deniz ve hava seyahatlerinde engellilere indirimli imkânlar sağlanmaktadır. Kültür alanında devlet tiyatroları engellilere ücretsiz hizmet vermektedir. Eğitim alanında geri kalmamaları için pekiştirilmiş eğitim verilmektedir. Her insan gibi oy kullanma, spor yapma, araba kullanma gibi eşit hakları da mevcuttur. Ülkemizde ve Dünya’da iş alanında da engellilere çalışma ortamı hazırlanmakta ve uyum sağlamaları için kolaylıklar verilmektedir.

Engelli Dernekleri

Sosyal Sigortalar Ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na göre de engellilerin 15-20 yılda erken emeklilik hakları bulunmaktadır. Maddi durumu kötü olan engelli insanlara kurumlar tarafından yiyecek, giyecek ve maddi olarak para yardımında bulunulmaktadır. Belediyeler ve vatandaşlar tarafından tekerlekli sandalye, işitme cihazları yardım kampanyaları vardır.

Engelli İndirimleri

Ülkemizde engelli insanların kazanmış oldukları başarılar onlara olan yardımları arttırmaktadır. Yüzme, atletizm, tiyatro, müzik, resim, tenis, futbol, voleybol vb. alanlarda engelliler her geçen gün kendilerini geliştirme fırsatı bulmakta ve ülkemize şampiyonluklar kazandırmaktadırlar. Türkiye’de ve Dünya’da engellilerin kendilerini engelli hissetmemeleri için dernekler, vakıflar kurulmakta ve toplumsal desteğin artması sağlanmaktadır. Türkiye’de son olarak tüm okullarda, kurumlarda ve açık alanlarda mavi kapak projesi başlatılmıştır. Vatandaşlarımızın belli miktarlarda biriktirdiği kapak sayılarına göre bedenen engelli insanlarımıza tekerlekli sandalye yardımında bulunulmuş ve toplumsal destek bir kez daha sağlanmıştır.

Özürlü Hakları

Yani hizmetlerin hepsi engelli vatandaşlarımızın daha uygun yaşam koşullarında barınmaları ve bir birey olduklarını hissetmelerini için sunulmuştur. Biz insanlara düşen görevlerden biri engelli vatandaşlarımızın yalnız kalmamalarını ve ihtiyaçlarını sağlamaktır. Unutmamalıyız ki her insan bir engelli adayıdır ve günün birinde bizlerde başkalarının yardımına muhtaç biri olabiliriz. Bu durumu özetleyen en iyi söz ‘Ne oldum değil, ne olacağım demeli’sözüdür. Engelli vatandaşlara sunulmuş bu haklar Türkiye’nin de imzalamış olduğu Birleşmiş Milletler Engelli Hakları Sözleşmesi’yle korunmakta ve kurallar aynen uygulanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*