Elektronik İmza Nasıl Alınır


elektronik imza nasil alinir
elektronik imza nasil alinir

Elektronik İmza Nedir: Güvenli bir elektronik imza, nitelikli sertifika ile alınabilmektedir. Sertifika Başbakanlık Genelgesi gereği TUBİTAK UEKAE’ den temin edilebilmektedir. Kamu kuruluşları çalışanları için kurumsal bir başvuru yaparak elektronik imza alabilir. Bireysel olarak “elektronik imza nasıl alınır?” sorusuna ise elektronik sertifika sağlayan özel şirketler yardımcı olmaktadır.

Elektronik İmza Nasıl Oluşturulur

Telekomünikasyon Kurumu sertifika verebilecek yetkili kurumları kendi sitesinde duyurmaktadır. Buradan yardım alınarak ilgili kurumlara ulaşmak mümkündür. Elektronik hizmetlere ulaşabilmek için, sertifika hizmeti veren kuruluşlar ile iletişime geçilmesi gerekmektedir. Elektronik imzanın nasıl alınacağı ile ilgili eğitim ve deneyime sahip kuruluşlar, kurumsal ve bireysel elektronik imzaların alımı ve kullanılması konusunda gerekli bilgileri alarak veri tabanında oluşturulan sayısal değerlere sahip imzalar oluşturulmaktadır.

Elektronik İmza Nereden Alınır

Elektronik imza oluşturacak kuruluşların edinilen bilgilerin gizliliğini koruması ve oluşturulan elektronik imzaların bir eşinin daha olmaması son derece önemlidir. Elektronik imzanın, içerdiği bilgileri imza sahibinin dışında başka biri tarafından değiştirilememesi de imzanın gizlilik koşulunu desteklemektedir.  Elektronik imza almayı sağlayan sertifikanın sistem üzerine doğru kurulmuş olması gerekmektedir.

E İmza Nasıl Alınır

Elektronik imzayla ilgili yasal mevzuata uygun olarak verilen hizmet ile alınan imza tüm elektronik ortamlarda farklı ya da tek bir şifre ile giriş sağlanabilmesi ve işlemlerin yapılabilmesi mümkündür. Alınan elektronik imzanın doğrulanması için sertifikanın niteliği önemlidir. Açık elektronik ağlarda sayısal verilen kişisel bilgilere tanımlanması ile hangi kullanıcıya anahtar tanımlaması yapılacağı da önemlidir.

Elektronik İmza Örnekleri

“Elektronik imza nasıl alınır” hakkında verilen tüm bilgiler genellikle bireysel ya da kurumsal alınacak olan elektronik imzaların nitelikli sertifikalara sahip kuruluşların yardımı ile alınabildiği üzerine verilmektedir. Ancak herşeyden önce elektronik imza ile ilgili yasal mevzuatların göz önünde bulundurulması ve alınacak olan imzanın güvenlik açısından yedeğinin bulunmaması, içerisindeki değişikliklerin yalnızca tanımlı kullanıcı tarafında değiştirebilmesi ve sertifikaların geçerliliği incelenmeli referanslara bakılmalıdır.

E İmza Nereden Alınır

Elektronik imza özellikle e-ticaretin önemini arttıracaktır. Kurumsal firmaların teknolojinin tüm olumlu etkilerinden faydalanma dönemini yaşadığı ve e-ticaretin yaygınlaşmasını sağlamak adına yakından takip etmeleri gereken sistemleri üzerinde kolaylık sağlayan elektronik imzalar üzerindeki tanım kişisel bilgilerle elektronik ortamda yapılacak işlemlerin hızı artmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*