Ehliyet Ceza Puanı Sorgulama


ehliyet ceza puani sorgulama
ehliyet ceza puani sorgulama

Ehliyet Ceza Puanı Sorgula: Ehliyet ceza puanı karayolları trafik kanununa göre sürücülerin yaptıkları her yanlış hareket sonrasında cezai işlem uygulandıktan sonra verilen puana denmektedir. Ceza puanları yapılan yanlış harekete bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Ehliyet alabilmek için kişi maddi ve manevi emek harcamaktadır. Bu çabanın sonucunda aracımızı trafik kurallarına uygun bir şekilde kullanabilirsek trafik cezaları ile karşılaşabileceğimiz bir durum ortaya çıkmamış olur. Böylece hem kendimizin hem de trafikte karşılaştığımız kişilerin güvenliğini sağlamış oluruz.

Ehliyet Ceza Sorgulama

Ehliyet ceza puanı uygulaması sürücünün uygulamış olduğu son suç tarihinden geriye doğru 1 yıl hesaplanarak yapılmaktadır. 1 yıl içerisinde 100 ceza puanını toplayan sürücülerin ehliyetleri ellerinden alınmakta ve bu kayıtlar bilgisayar sistemine işlendiği için silinmemektedir. Bir yılda 100 puanı dolduran kişilerin ehliyeti 2 aylığına, aynı yıl içerisinde ikinci kez 100 puanı dolduran kişilerin ehliyeti ise 4 aylığına ellerinden alınmaktadır.

Ehliyet Puan Sorgulama

Ehliyeti geri almak için kişi psikiyatri muayenesine gönderilir, muayene sonrasında sürücülük yapmasında engel bir durum olmadığı tespit edilirse ehliyeti belirlenen süre sonunda teslim edilmektedir(suçun tekrarlanması bir hastalık olarak algılandığı için kişi muayeneye gönderilmektedir). 100 puanlık ceza durumu aynı yıl içerisinde üçüncü defa tekrar edilirse kişinin ehliyetine süresiz olarak el konulmaktadır.

Trafik Cezası Sorgulama

Trafik kazası yapmış bir sürücünün sebep olduğu bir ölüm durumu varsa sürücü belgesine 1 yıllığına el konulmaktadır. Sürücüler ehliyetlerini geri alabilmek için sürücü belgesine el koyan trafik birimine ya da Trafik Denetleme Şube Müdürlüğüne dilekçe ile başvuru yapmaları gerekmektedir.

Ehliyet Sorgulama

Ehliyet ceza puanı artışlarından dolayı çeşitli önlemler alınmaya başlayarak kişilerin güvenliği ve ekonomisi açısından fayda sağlama yoluna gidilmektedir. Bu önlemlerden en önemlisi hız sınırını aşanlara uygulanacak olan radar kontrollerinin sıklığının arttırılması ile gerçekleştirilmektedir. İzmir de yapılan bir uygulama da komşu iller arasında sürücülerin en az 10 defa radar kontrolünden geçeceği belirtilerek bunlardan 5 tanesine yakalanan sürücünün ehliyetine el konulacağı kesin bir dille belirtilmiş bulunmaktadır. Bu önlemi alarak hız sınırını aşan sürücülerin neden olduğu kazaların önüne geçmek ya da bunların azalmasını sağlamak, trafikteki diğer kişilerin can güvenliklerini korumak amaçlanmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*