Edirne Valiliği


edirne valiligi
edirne valiligi

Edirne Valiliği Protokol Listesi: Türkiye’yi Avrupa’ya bağlayan şehrimizdir. Yunanistan’a 7 km Bulgaristan’a 14 km uzaklıktadır. Avrupa’ya yakınlığı nedeniyle farklı kültürlerin geleneklerinden, sosyal yaşantısından etkilenmiştir. Hem Osmanlı hem de Cumhuriyet dönemlerinde eğitimin merkez üssü olmuştur. Tıp tarihine geçen ilk uygulamalar Edirne şehrinde meydana gelmiştir.  Edirne tarihi boyunca yapılan şenlikler ile ”mutluluk kapısı” olarak anılmıştır. Osmanlı döneminde zafer kutlamalarından sünnet düğünlerine kadar tüm şenlikler burada gerçekleşmiştir.

Edirne Valiliği Duyuruları

Edirne’nin tarihi eserleri de mutlaka görülmesi gereken birbirinden ihtişamlı yapılardan oluşmaktadır. Bunlardan en ünlüsü, herkesin bildiği gibi daha şehre girer girmez İstanbul’dan gelenleri ”hoş geldiniz” der gibi karşılayan Selimiye camiidir. Mimar Sinan’ın yapmış olduğu ve ”ustalık eserim” dediği bu ihtişamlı cami gören herkesi kendisine hayran bırakmaktadır. Cami çevresi gezi alanı ve yeşil alan olarak görülmektedir. Caninin bulunduğu noktada bir de alışveriş yapabileceğiniz Selimiye Çarşısı bulunmaktadır.

Edirne Valiliği Adresi

Osmanlı Padişah’ı 3. M urat tarafından yaptırılan bu tarihi çarşı Selimiye camisini ziyaret eden yerli ve yabancı herkesin Edirne’ye has birçok hediyelik eşyayı alabileceği otantik bir yerdir. Selimiye Cami karşısında yine Osmanlı’dan bugüne ulaşmış olan Eski cami yer alıyor. 1414 yılında Çelebi Sultan Mehmet tarafından yaptırılan bu cami iç kısımlarında ki duvarlarında bulunan duvar hat yazıları ile dikkat çekiyor.

Edirne Valiliği Telefonu

Allah’ın isimleri ve peygamberimizin isminin yazılı olduğu duvarlar camiyi bambaşka bir güzelliğe büründürüyor. Üç Şerefeli cami, 2. Beyazıd külliyesi, Edirne müzesi, Rüstem paşa kervansarayı, Uzunköprü ve Saray içi mutlaka görülmesi gereken yerler arasındadır. 2. Beyazıd külliyesi içerisinde bir camii tıp medresesi, imaret, hamam, darüşşifa, mutfak, erzak depoları bulunuyor. Saray içi ise ünlü Kırkpınar güreşlerinin yapıldığı alan olarak dikkatleri üzerine çekiyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*