E Okul Yönetim Bilgi Sistemi


e okul yonetim bilgi sistemi
e okul yonetim bilgi sistemi

Mebbis: Öğrenci bilgilerinin MEBBİS sistemi gibi merkezi bir veritabanında toplanarak ihtiyaçlar doğrultusunda kullanılması için başlatılan e-Okul projesinin yönetim girişi e-Okul Yönetim Bilgi Sistemi olarak adlandırılmaktadır. Bu sistem içerisinde ücretsiz ders kitapları dağıtımı, merkezi sistem sınav planlaması ve uygulanmaları, norm kadro tespiti gibi birçok çalışmaya esas olacak kısımlar bulabilirsiniz. Proje kapsamında öğrenci bilgileri, T.C. Kimlik Numarasını kullanmak suretiyle, mernis sisteminden alınarak e-okul’a kaydedilmektedir.

Okul Yönetim Bilgi Sistemi

E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Kullanıcısı olarak giriş yapmanız gerekiyorsa, İlgili okulların işlem yapacağı ekranlar Internet tabanlı olduğundan bilgisayarınızda bulunan web tarayıcınızı kullanarak adres çubuğuna http://e-okul.meb.gov.tr yazınız, Gelen ekranın sağ tarafında bulunan kullanıcı girişi çerçevesindeki Giriş Kodu, Kullanıcı Adı ve Şifre alanlarını doldurunuz. Kullanıcı girişi menüsü altında bulunan alanlar;

Giriş Kodu: Giriş kodu alanına, bu alanın üstünde bulunan rakamı yazınız. Her bağlantıda bu rakam değişecek ve yeni rakamı bu kutucuğa yazmanız gerekecektir.

Kullanıcı Adı: İlgili birimce verilmiş olan, Kullanıcı Adını ilgili kutucuğa yazınız.

Şifre: İlgili birimce verilmiş olan şifreyi bu kutucuğa yazınız.

E Okul Yönetim Sistemi

Giriş yaptıktan sonra, karşınıza gelen ekranda e-okul Modülleri görülmektedir. Bu kısımda kullanıcı; şifre değişikliği yapabilir, e-okul haberlerine ya da diğer bilgilere erişebilir. E-Okul Yönetim Bilgi Sistemi Menüsü, mevcut kullanıcı yetkilerinizle yapabileceğiniz işlemlerin görüntülendiği yerdir.

Herhangi bir modüle girdiğinizde, modül sayfalarının içinden sizin kullanabilecekleriniz sistem tarafından tespit edilip modül menüsünde görüntülenmektedir. Modülü kullanarak yapabileceğiniz işlemler, kullanım kolaylığı açısından gruplanmıştır. Bu gruplama birbiriyle ilişkili işlemler aynı grup altında toplanarak yapılmıştır. Modül ilk açıldığında modül menüsünde sadece grup isimlerini görebilirsiniz. Bu ( Okul Bilgileri, Bilgi Giriş İşlemleri, Şube İşlemleri ve Resim İşlemleri) grupları yer almaktadır. “Okul Bilgileri” grubunun altında ( Okul Bilgileri Güncelle, Öğretim Şekli Güncelle)  sayfaları yer almaktadır.

 Veli Bilgilendirme Sistemleri

E-Okul sistemi 2 bölümden oluşmakta olup, Yönetim Bilgi Sistemine ek olarak veli bilgilendirmesi için kurulan ( e- okul veli bilgilendirme sistemi )’de bulunmaktadır. E-Okul Veli Bilgilendirme Sistemi, resmi ve özel ilköğretim okullarında öğrenicisi bulunan veliler için hazırlanmıştır. Sistemden ( E-Okul Duyuruları, Ders Programları, Devamsızlık Bilgileri, E-Okul Not Bilgileri, Sınav ve Proje Bilgileri) konularını takip edebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*