E İmza


e imza
e imza

E İmza Nedir: E- imza artık tüm dünya üzerinde milyonlarca insanın yaşamının her alanına girmiş durumda. İşte dünyanın en güvenli şifreleme sistemlerinden birisi e-imza; ülkemizde de 2004 yılında çıkarılan 5070 sayılı e-imza kanunu ile yürürlüğe girmiş ve kullanılmaya başlanmıştır. Genel olarak internetten alışveriş işlemlerinde, herhangi bir sisteme girişte, kullanıcı güvenliğini sağlayan bir uygulama.

E İmza Nasıl Alınır

E- imza ,Günlük hayatta kullandığımız yazılı imzanın yanı sıra, daha çok harf, rakam, sayı ve noktalama işaretlerinden oluşan kişiye ait, istediği zaman hatırlayabileceği bunun için özel bir bilgi gerektirmeyen yazı ve yazılar bütünüdür. Bu;  bizlere hem güvenli, hem de daha sistemli çalışma imkanı sağlamaktadır. Bu sayede karşılıklı olarak hem işlem yaptığımız sisteme karşı bizim inkarımızı engellemek, hem de sistemde aleyhimizde oluşabilecek herhangi bir durumda güvenliğimizi sağlamaktır.

Elektronik İmza


Bildiğimiz üzere dünya üzerinde e-imza ile çalışan birçok sistem vardır. Bu sistemlere olan güven gün geçtikçe artmaktadır. Artık öyle bir duruma gelinmiştir ki; internet üzerinde attığımız her adımda karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde fırsatçılık yapıp evrakta sahtecilik yapanlarında oyunlarını engelleme adına yapılmış güzel bir uygulamadır.  Kişinin kendi bilgisi dışında erişimi imkansız olan bu sistemle her alanda güvenli bir yaşam sağlanmaktadır.

E İmza Nerede Kullanılır

Bu sistemi genel olarak; bankalarda, devlet dairelerinin e-devlet uygulama bölümlerinde, e-posta uygulanmalarında ve internet üzerinde satış yapan bütün sistemler üzerinde kullanabiliriz. Bu sistemi 5070 sayılı e-imza kanununun gerektirdiği kurallar bütünü ile kullanmak gerekir. Bu sayede hayatımızın her alanında kolay bir yaşam sürmemize evraklarımızı takip etmemize ve bu evraklar hakkında işlem yapmamıza olanak sağlayacaktır.

Elektronik İmza Nasıl Alınır

Yinede e imza sistemini kullandığımız alanlar ne kadar bizim irademiz dışında sıkıntı yaratmayacaksa da uygulama için gerekli olan sistem şifresini güvenliğimiz için değişik harf-sayı-işaret vb şekiller kullanarak ,art niyetli insanların sizin şifrenizi çözemeyeceği bir şifre oluşturmanızı tavsiye ederiz.E imza şifrenizi lütfen gerekli ve sağlam bir şekilde kayıt altına alınız.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*