E Haciz


e haciz
e haciz

E Haciz Nedir: Bilgisayarların artık yaşantımıza egemenlik kurmasıyla kavram üstüne kavram kazandığımız günümüzde yeni bir kavram daha kazanmıştır, e haciz. Tamamen internetin getirdiği kolaylıklardan biridir. 2000 yıllarda her 10 kişiden biri bilgisayar kullanabiliyorken şu an her 10 den dokuz kişiye kadar yükselmiştir. Milyonlara varan kullanıcılarıyla birçok işlem bir tıkla halledilmektedir.

E Haciz Sorgulama

E – haciz bir kamu uygulamasıdır. Bu sistem 2008 yılında yürürlüğe girmiştir. Bu sistemi kullanan gelir idaresi başkanlığı maliye ye vergi borcu olan kişilere önce ödeme emri gönderiyor fakat hala ödeme yapılmadıysa ve kişinin banka hesaplarında borç miktarı kadar ücret bulunuyorsa bu ücreti bloke edip maliye tahsil etmektedir. Bu uygulamanın asli amacı ise vergi kaçıranları engellemektir. E haciz şu vergileri kapsamaktadır, motorlu taşıt, kira gelir vergileri, trafik cezalarını ödemeyenler ile maliyeye borcu olanlar.

E Haciz Kaldırma

Bu uygulama hızla diğer kamu kurumlarında da kullanılmaya başlanmıştır. Son olarak ise Adalet Bakanlığı ile SGK arasında 14.05.2012 tarihinde e haciz işbirliği protokolü imzalanmıştır. Bu protokol ile hayli tasarruf sağlanmıştır. Özellikle kâğıt ve kalem gibi konularda ki tasarruflar dikkate değerdir.


E Haciz Nasıl Öğrenilir

Hakkında e haciz işlemi olup olmadığını merak eden vatandaşlar Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden sorgulama yapabilirler. Bu uygulamalar bakalım daha ne çeşit ve şekilde çıkacak. Bazı ülkelerde internet o kadar yaygındır ki bazı küçük mahkeme davalarını bile internet ortamından halledilmektedir. Bu hızla internet kullanımı gitmesi durumunda ülkemizde de günün birinde böyle bir sistem uygulanabilir. Kamu kuruluşları bu konuda oldukça başarılı görünmekte. Bazı aksayan kısımlar olmakla beraber zamanla düzeltilebilecek durumdalar. Son yıllarda geliştirilen teknoloji ile kurumlar bir adım öteye kendilerini hızla taşımakta. İleriki yıllarda tamamen kâğıt ve kaleme veda edebileceğimiz göz ardı edilmemelidir.

E Haciz Bildirim No

2000’li yıllar insanoğlu için baş döndürücü bir hızla geçmekte. Geliştirilen teknoloji ile artık dünya küçük bir köy olmakta. Bilginin hızına ise yetişmek mümkün olmamaktadır. Artık bilginin geçerli güç olmaya başladığı dünyamızda sanal ortamlar nerdeyse gerçeklik kazanmaktadır. Bu da zaman zaman genç nesillerde bazı olumsuz problemlere yol açmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*