E-Devlet Şifresini Unuttum


e devlet sifresini unuttum
e devlet sifresini unuttum

E-Devlet Şifresini Unuttum Ne Yapabilirim: E-devlet sistemini kullanıyorsanız ve şifrenizi unuttuysanız herhangi bir panik yapmanıza gerek yoktur. E-devlet şifresi vatandaşları bir nevi sıkıntıya sokmaktadır. Ancak bunun için herhangi bir sıkıntıya girmeye ve panik yapmaya gerek yoktur. 2008 yılında proje olarak hayata geçirilen e-devlet sistemi 1 Kasım 2010 tarihi itibariyle uygulanmaya ve kullanıma hazır olarak sunulmuştur.

E Devlet Şifresi Alma

Bu sayede e-devlet birçok devlet işlerinin yapıldığı bir platform haline gelerek vatandaşların işlerini kolaylaştırmıştır. Birçok işlemin yapıldığı bu sistem emekli maaşı öğrenme, askerlik işlemleri, vergi borçları, trafik ceza ve işlemleri gibi birçok işin halledilebildiği bir sistemdir. Yapmanız gereken PTT şubelerine giderek 2 TL karşılığında şifreyi almak olacaktır. Bu şifreyi aldıktan sonra rahatlıkla sistemden yararlanabilirsiniz. Ancak şifrenizi mi unuttunuz? Bunun için yapılması gereken işlemlere aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Şifrenizi Unuttuysanız Yapılması Gerekenler

PTT şubelerine giderek 4 TL karşılığında yeni şifrenizi alabilirsiniz. Böylece sisteme girer girmez aklınızda kalıcı olan şifreyle bu şifreyi değiştiriniz. Zaten sisteme girince otomatik olarak sizi şifre değiştirme bölümüne yönlendirecektir. Şifrenizi başka şekilde öğrenemiyorsunuz. Bu biraz kötü bir durum. Bunun için ne olursa olsun şifrenizi akılda kalıcı bir şekilde belirleyiniz. Çünkü günümüzde 4 TL her ailenin verebileceği bir ücret değildir.

İkinci Şifre Alımı Neden  4 Türk Lirası

Şifreyi ilk alan kişiler 1 Türk Lirası ödeyerek alabiliyorlar. Ancak şifrenizi unuttuysanız bu sefer 4 Türk Lirası ödemek zorunda kalıyorsunuz. Bunun nedeni ise Bakan Yıldırım tarafından şöyle açıklanmıştır: Yıldırım, “1 lira fiyatı şifre teşviki için belirlenmiş olup, şifrelerin korunması, keyfi alımların önüne geçilmesi ve kişilerin güvenliği amacıyla ikinci kez şifre alımlarında 4 lira ücret alınmasına gerek duyulmuştur. Söz konusu ücret Rekabet Kurumu’nun 21 Nisan 2011 tarihi kararıyla onaylanmıştır. Ayrıca ikinci şifrenin 4 lira olduğu bilgisi vatandaşlara verilmektedir” dedi.

Bazı vatandaşların şifresini unutmadığı ve şifrelerin yeniden alındıklarına dair dedikodular çıkıyor. Ancak siz üzerinize düşen görevi yapın.e devlet  Şifrenizi değiştirin ve unutmamak için bir yere not alın.

Şifreler Sadece PTT Şubelerinden Alınabiliyor

Şifreleri sadece PTT şubelerinden alabilirsiniz. Şifrenizi unuttuysanız yine internet üzerinden herhangi bir talep yapamıyorsunuz. Mecburen yine PTT şubelerine giderek 4 Türk Lirası ödeme karşılığında şifrenizi alabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*