E Devlet Şifresi Nasıl Alınır


e devlet sifresi nasil alinir
e devlet sifresi nasil alinir

E Devlet Şifresi Nedir: Günümüzde artık araç sorgulama, sürücü belgesi için ceza puanı sorgulama ve buna benzer işlemler e devlet aracılığıyla yapılmaktadır. Artan nüfusla beraber bu işlemler için e-devlet şifresi alımı talepleri de bir hayli çoğaldı. Peki e-devlet şifresini nasıl, nerelerden alabiliriz şimdi buna değinelim.

E Devlet Kapısı Nedir

E-devlet şifresi , PTT merkezlerinden alınabilmektedir. Bu yüzden size en yakın PTT merkezine gitmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz yerin yabacısıysanız yahut size en yakın PTT merkezini bilmiyorsanız da çeşitli siteler aracılığıyla size en yakın PTT merkezini öğrenebilirsiniz. e devlet şifresini almak için başvurduğunuzda TC. Kimlik numaranızın bulunduğu nüfus kağıdını isteyecekleri için yanınızda götürmeniz gerekmektedir. Size verilen formu doldurduktan sonra ve gerekli taahhütname işlemlerinden sonra 2 TL karşılığında e-devlet şifrenizi bir zarf içerisinden şahsınıza teslim ediyorlar. Bunun yapılma sebebi ise tamamı ile güvenlik içindir.

E Devlet Şifresi Nasıl Alınır

Fakat size zarf içerisinde verilen şifre geçici bir şifredir. Yani geçici şifrenizi daha sonra kendinizin oluşturacağı bir şifre ile yenilemeniz gerekmektedir. Peki bu işlemi nasıl yapacağız buna değinelim. Öncelikle e devlet kapısı sitesine giderek TC. Kimlik numaramız ve elimizde bulunan geçici şifre bilgileri ile giriş yapıyoruz.

İlk defa giriş yaptığımız zaman zaten otomatik olarak sistem bizden şifreyi değiştirmemizi isteyecektir. Açılan sayfada ilk olarak elimizdeki geçici e-devlet şifresini yazmamız ardından da yeni şifremizi belirlememiz istenecektir ve tekrar onay için yeni şifremizi girip değiştir butonuna tıkladığımızda tebrikler yeni şifrenizi başarı ile oluşturdunuz  gibi onay mesajı  ile karşılaşacaksınız. Ayrıca bu ibarenin altında güvenliğiniz için mesajlarda yer almaktadır , tedbir için bu önerileri de okumanızda fayda var.

E Devlet Şifresi Almak

Yani sonuç olarak toparlayacak olursak, ilk olarak bize en yakın PTT merkezine e-devlet şifresi için başvuruyoruz. TC. Kimlik numaramızın yer aldığı nüfus cüzdanını veya kağıdını şahıs kontrolü için gösterip onaylatıyoruz. Ardından bize uzatılan formu eksiksiz ve doğru olarak doldurup, taahhütname işlemini geçtikten sonra 2 TL şifre çıkartma ücretini ödedikten sonra zarf içerisinde geçici şifremize sahip oluyoruz. Ve sonra bu şifreyi kendimize göre değiştiriyoruz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*