E Devlet Şifre Yenileme


e devlet sifre yenileme
e devlet sifre yenileme

E Devlet Yenileme: Devlet kapısı internet ortamına taşınalı baya bir süre oldu. e devlet kapısı olarak nitelendirilen ve kişilerin kullanımına sunulan bu internet üzeri online işlem yapma imkanı sunmaktadır. E-devlet şifresi yenileme ise bu devlet kapısına girişte kullanılan şifrenin unutulması sonucunda yapılan bir işlemdir.

E Devlet Şifresi

E-devlet şifresi yenileme işlemi için yapılması gereken birkaç önemli adım vardır. 2008 yılında kullanıma sunulan bu proje pek çok kamu işlemlerini yapmakta yardımcı olmaktadır. Pek çok vatandaş emekli maaşını öğrenmek, askerlik ve celp işlemlerine ulaşmak ve sigorta günlerini öğrenmek gibi birçok uygulamaya bu site üzerinden ulaşmaktadır. Bunun için gerekli olan tek şey e devlet şifresine sahip olmaktır. E-devlet şifresi almak için bir PTT şubesine gidip 2 tl karşılığında kimliğiniz ile bu şifreyi alabilmektedir.

E Devlet Şifresi Değiştirme

Bu şifreyi alabilmek için bizzat başvuru yapmanız ve kimliğinizin yanınızda olması gerekmektedir. Bu işlemlere kadar her şey normal şekilde ilerlerken bir süre sonra bu şifre unutulmaktadır. İnsanlık hali olsa gerek şifre kısa süre sonra unutulduğu için tekraradan temin etmek gerekmektedir. Unutulan şifreyi farklı yöntemlerle bulmak maalesef olanaksızdır. Unutulan şifrenin tekrardan alınması için PTT şubelerinden birisine başvuru yapmak yeterli olacaktır.

E Devlet Şifresi Alma

Başvurusu yaparken 4 TL karşılığında bu şifre ikinci kez verilmektedir. Verilen şifrenin önemine dikkat etmek gerekmektedir. Aksi halde unutulduğunda tekrardan aynı işlem yapılması gerekmektedir. Unutulan şifre hiçbir yerden tekrardan online olarak bulunamamaktadır. PTT şubeleri aracılığı ile bu işlem rahatlıkla yapılmaktadır. Maalesef ücretin ikinci seferde artış göstermesi sorun olsa da yapılacak başka bir işlem bulunmamaktadır. Yenileme işlemi bittikten sonra muhakkak sisteme girilmeli ve yeni bir şifre yapılmalıdır. Bu şifrenin unutulmaması için aklınıza gelen en kolay sayı, harf veya kelimeleri bulmak mantıklı bir yol olarak gözükmektedir.

E Devlet Giriş

E-devlet şifresi yenileme ücreti 4 TL olarak belirlenmiştir. Bunun üzerinde ekstra bir ücret alınmamaktadır. PTT şubeleri aracılığı ile bu şifreye ulaşılabilmektedir. Yapılacak her işlem için kendi adınız kullanılacağı için bizzat başvuru yapmanız gerekmektedir. Başvuru esnasında kimliğinizin yanınızda olması gerekli gözüken bir unsurdur.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*