E Devlet Nedir


e devlet nedir
e devlet nedir

E-Devlet vatandaşlara sunulan elektronik bir hizmettir. Bu sistem sayesinde vatandaşlar bankalara, kurum ve kuruluşlara gitmeden bütün bilgi ve evraklarına internet üzerinden ulaşabilmektedir. Bu sistem sayesinde evlerinizden internet bağlantınız sayesinde bütün işlemlerinizi gerçekleştirebilirsiniz.

E Devlet Sistemi

Devletin bu sistemdeki amacı, vatandaşlarının mağdur olmaması için böyle bir yol izlenmiştir. E devlet sayesinde internet üzerinden bütün faturalarınızı, bilgilerinizi, dekontlarınızı kısaca devletle ilgili bütün her bilgiye buradan ulaşacaksınız. Sistem hızlı ve güvenli olarak hazırlanmış olup, her kullanıcıya özel bir şifre tayin edilmiştir. Bu şifre sayesinde sisteme girerek istediğiniz bilgilere ulaşabileceksiniz. E-Devlet sistemine kimlik numaranız ve PTT’den aldığınız şifre ile giriş yapabilirsiniz.

E Devlet Kolaylıkları

E-Devlet kamu ile ilgili bütün bilgileri tek internet sitesinin alt yapısında barındırmaktadır. Bu sayede bütün bilgilere bu siteden erişebileceksiniz. Ayrıca bilgiler güncel bilgiler olup kısa zaman aralığı içerisinde güncellenmektedir. Bu sistemde vergi borcunuzun ne kadar olduğunu, trafik cezalarınızı, ayrıca birçok borç-harç gibi durumları kontrol edebilir, fiyatlarını öğrenebilir ve kredi kartınızla internet üzerinden yatırabilirsiniz. Eskisi gibi saatlerce bankalarda beklemek kalmamıştır. Yeni kurulan bu sistemle bütün ödemelerinizi ve öğrenmek istediklerinizi internet adresinden kimlik bilgilerinizi ve şifrenizi girerek öğrenebilirsiniz.

E Devlet Hizmet Dökümü

E-Devlet ile özürlü olan vatandaşlarda yararlanabiliyor. Bu sistem en çok onların işine yarayacaktır. Çünkü engelli vatandaşların bankalarda, kamu binalarında sıralarda beklemeleri bir hayli zor olmaktaydı. Ancak bu sistem sayesinde bu yerlere gitmelerine gerek kalmıyor. İnternet başında şifre ve kimlik bilgilerini girerek her şeyi oturdukları yerden halledebiliyorlar.

E Devlet Şifresi

Sisteme girmek için Ptt’den şifre almanız gerekiyor. Şifrenizi 2 TL karşılığında alabilirsiniz. Aldığınız şifreyi sisteme ilk girmenizde değiştirmenizi isteyecektir. Burada şifrenizi değiştirerek aklınızda kalıcı olan şifre belirlemeniz bir daha şifrenizi unutmamanızı sağlayacaktır. Şifrenizi unutursanız yeniden Ptt’ye giderek alabilirsiniz. İkinci şifre almanızda ise 4 TL gibi bir fiyat ödemeniz istenecektir. Bunun için ilk şifrelerinizi aldığınızda unutmamanız gerekiyor. e devlet Şifresi için ödeyeceğiniz ücret her yıl yada her ay alınan bir ücret değildir. Bir kereliğe mahsus alınan bir ücrettir. Ayrıca şifre e-devlet için değil Ptt’ler tarafından alınan bir ücrettir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*