Dul Maaşı Sorgulama


dul maasi sorgulama
dul maasi sorgulama

Dul Maaşı Nedir: Sosyal Güvenlik Kurumu ile Devlet’in dul kadına maaş şartları , boşanan kadınlara maaş hakkında bazı düzenlemeleri mevcut. Devlet eşini kaybetmiş kadınların yanı sıra Sosyal Güvenlik Hukuku erkek dul için de aynı düzenlemeleri getirmiştir. Boşanmadan öncede zaten her iki tarafında sağlığında çalışan, çalışmayanın sosyal güvenliğini üstlenmiş durumdaydı.

Dul Maaşı Alma Şartları

Miras hukuku açısından da iki taraf birbirinin mirasçısı sayılıp, sağ kalan taraf vefat eden tarafın mirasçısı konumundadır.Sağlıklarında devam ettirdikleri ortak yaşamın ölüm durumunda da devam etmesi açısından da önemli olan bu olgu kabaca şöyle tanımlanıyor: “ölüm halinde de taraflar hak sahibi olurlar ve sağ kalan taraf vefat eden diğer tarafın aylığını dul maaşı adıyla almaya devam eder.”

Dul Maaşı 2017

Bu yasa tasarısına göre dul maaşının kesilmesi, verilmesi veya düzenlenmesi gibi durumla 5510 sayılı yasada incelenmiştir. 5510 sayılı yasaya göre boşandığı halde eski kocası ile aynı evde yaşayan ve bu durum Sosyal Güvenlik Kurumu Memuru tarafından kanıtlanıp resmiyet altına alındığı zaman dul yetim aylığı kesilir. Bu durum 5510 sayılı kanunda “Boşandığı eşiyle fiilen birlikte yaşayan eş” sıfatıyla işlenmiştir. Yasaya göre evlenmediği sürece dul maaşının kesilme durumunun yüzdesinin oldukça düşük olduğu bilinmekte. Fakat kadının evlenmesi durumunda dul maaşı kesilir. Bu evlilik son bulduğunda ise dul maaşı tekrar bağlanır.

Dul Maaşını Kimler Alabilir

Unutulmaması gereken şeylerden biriside dul ve yetim maaşının birbirinden farklı olduğudur. Yetim maaşı kadının vefat eden aile fertleri (sadece annesi ve babası) var ise ve bu anne ve baba herhangi bir kurumda bir gelir elde ediyorlar ise, sosyal güvenlik kurumuna başvuruda bulunması gerekir.

Dul Maaşı Ne kadar

Evli olmaması, çalışmaması ve emekli olmamış durumda olması şartıyla yetim aylığı bağlanabilir. Ancak kişinin annesi ve babası memur ise ve kendiside memur ise yetim aylığı bağlanmaz. Aynı şekilde evli olması durumunda da yetim aylığı verilmez. Bu şartlardan bahsetmeye devam edecek olursak, eşiniz ya da babanız vefat etti ise böyle bir durumda ister babanızın ister eşinizin maaşını almaya hak kazanabiliyorsunuz. İkisini birden alma hakkınız maalesef mevcut değil. Maaşlar arasında yüksek olanı seçebilme hakkına sahipsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*