Dul Maaşı Nasıl Alınır


dul maasi nasil alinir
dul maasi nasil alinir

Dul Maaşı Alma Şartları: Günümüz de boşanmaların artması ile birlikte son yıllarda kadınlar oldukça mağdur durumda kalıyordu. Aile içinde ki şiddetli geçimsizlik, dayak, içki, kumar gibi durumlara dayanamayan kadınlar boşanmalarına karşı ekonomik yönden eksik kalıyorlardı. Günümüzde artık her dul kadın maaş alabiliyor ve ekonomik yönden eksiklerini giderebiliyor. Ayrıca günümüzde kocası hayatta olmayıp yaşlılık maaşı alan bayanlar da dul maaşı alabilecekler.

Dul Maaşı Sorgulama

Maaş alımı için yapılması gereken işlemler bulunmaktadır. Öncelikle kadınlar, kayıtlı oldukları il/ilçe sınırları içindeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurmaları gerekmektedir. Başvurunun yapılması ile tüm işlemler, Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi üzerinden yürütülecektir. Sistem de dosyası bulunanların, durumu güncellenerek mütevelli heyetine gönderilecektir. Dosyası bulunmayan bayanlar için dosya oluşturulacak. Hane ziyareti yapılacak ve sosyal inceleme raporu düzenlenerek yine mütevelli heyetine gönderilecektir.

Dul Maaşı Başvurusu

Başvuru yapan bayanlarımızdan çalışabilecek durumda olanların İŞKUR’a kaydı yapılacaktır. Bunun üzerine yardımın yapılıp yapılmayacağına mütevelli heyeti karar verecektir. Başvurusu kabul edilen bayanlar için Sosyal Yardımlar Genel Müdürlüğü dul maaşını bankaya yatırarak ödemesini yapacaktır. Dul maaşı alan her kadının sosyo-ekonomik ve medeni durumlarında değişiklik olup olmadığı, her ay sistemden yapılacak olan sorgulamalar ve her yıl yapılacak sosyal incelemelerle takip edilecektir.

Dul Maaşı Ne kadar

Dul bayanlarımız için çifte maaş müjdesi de gündemde sık konuşulan konular arasında yer almaktadır. Ölen eşinden maaş alan kadınlar artık babalarının aylığına da bağlanabilecekler. Durum böyle olunca birçok dul bayanımızın yüzleri gülmüştür ve ekonomik sorunlarını en aza indirmeye çalışılmıştır. Bu sistem sayesinde kadınlar artık çaresiz kalmayacak vefat eden eşinden maaş alırken babaların da aylıklarından yararlanabilecekler. Eşini kaybeden ve çocuklarına bakmak zorunda kalan kadınlar yapılan para yardımından gayet memnun gözükmektedir.

Dul Maaşı Sorgula

Her hangi bir işte çalışabilecek özelliğe sahip olamayan kadınlar için bu sistem birçok bayanın madur olmasını önlemektedir. Eşlerinden boşanmayı düşünen ve ayrıldıktan sonra ekonomik sıkıntı çekeceğini düşünen ve bu yüzden eşleri yaptığı zulme dayanan bayanlar artık bu sistem ile içleri rahat ederek boşanabilir ve eşlerinin zulümlerinden kurtulabilirler. Dul bayanlara verilen bu güvence çok verimli bir çalışma olmuş ve bayanların mağduriyetleri de giderilmiştir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*