Diyarbakır Valiliği


diyarbakir valiligi
diyarbakir valiligi

Diyarbakır Valiliği Protokol Listesi: Diyarbakır, Doğu’nun Paris’i olarak nitelendirilmektedir. Şehir son derece gelişmiş ve modern bir yapıya sahiptir. Diyarbakır surları ile ünlü bir şehrimizdir ancak sadece surları değil birçok farklı özelliği gönüllerde taht kurmuştur.Diyarbakır’ın güzel ilçesi Dağkapı’dan girdiğinizde 200 metre kadar ilerledikten sonra tarihi Hasanpaşa hanına ulaşırsınız. Hem avlusunda hem de üst katında yeme içme yerleri mevcut olan Hasanpaşa Hanı yerli halkın ve turistlerin uğrak merkezidir.

Diyarbakır Valiliği Duyurular

Hanın üst katında sadece kahvaltı yapılabilecek yerler vardır. Alt katı ise diğer türlü restoranlara ayrılmıştır. Hanın hemen karşısında ünlü Ulucami bulunmaktadır. Kahvaltınızı ettikten sonra bu güzel camiyi gezme imkânına sahipsiniz.Silvan ilçesi yakınlarında yer alan Malabadi Köprüsü de son derece güzel bir taş köprüdür. Diyarbakır’ın 65 km kuzeybatısında yer alan Ergani’de Çayönü antik kenti de mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Diyarbakır Valiliği Adresi

İlimizde yetişmiş ünlü edebiyatçıların kaldıkları evlerde bugün müze olarak kullanılmaktadır. Ziya Gökalp’in 1876 yılında doğduğu ev şimdi Ziya Gökalp Müzesi olarak varlığını sürdürmektedir. Ziya Gökalp müzesinde yazara ait eşyaları ile yörenin kültürel eserleri sergilenmektedir. Ziya Gökalp Müzesi’nin yanı sıra ünlü şair Cahit Sıtkı Tarancı’nın doğduğu ev de müze haline getirilmiştir. Cahit Sıtkı Tarancı’nın kitapları, eşyaları, fotoğrafları ve kütüphanesi sergilenmektedir.

Diyarbakır Valiliği İletişim

Diyarbakır kalesi 550 metre uzunluğunda ki surları ile dünyada Çin Seddi’nden sonra ki en uzun şehir surlarıdır. Yaşattığı Ortaçağ Havası ile dünya mirası listesine önerilmektedir.İç Kale’de yapılan kazılarda 13. yy başlarına ait Artukoğulları Sarayı’nın kalıntıları ortaya çıkmıştır. Ayrıca İç Kale’de bazıları yeni fonksiyonlar için boşaltılmış olan eski adliye, cezaevi, kolordu ve jandarma binaları, Saint Corc kilisesi bulunmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*