Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi


diyarbakir buyuksehir belediyesi
diyarbakir buyuksehir belediyesi

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi İnsan Kaynakları: Osmanlıda ilk belediye teşkilatı şehremaneti adıyla kırım savaşı sonrasında kurulmuştur. Diyarbakır, Karadağ’ın doğu kenarında Dicle vadisinden 100m kadar yüksek bir düzlük üzerinde yer almaktadır.Dicle vadisi boyunca kurulmuş bölgenin en yüksek dağı olan Karadağ ile adeta bütünleşerek bir doğa güzelliğini sergilemiştir. Diyarbakır’daki mağaralarda yapılan arkeolojik kazılarda taş devrinden cilalı taş devrine kadar olan bir çok esere rastlanmıştır.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Adresi

Yapılan arkeolojik kazılarda cilalı taş devrinden günümüze kadar uzanan bir yerleşimin olduğunu kanıtlamıştır. Bir çok uygarlıklara ev sahipliği yapan Diyarbakır düşünen ve üreten zihinler olmuştur.Bu alanda insanların göçebe hayattan yerleşik hayata avcı-toplayıcılıktan besin üretme devrine geçtikleri görülmektedir. Diyarbakır Roma İmparatorluğunun doğudaki en büyük kent sınırı olup aynı zamanda 25’e yakın merkezi yöneten bir konuma sahiptir.


Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Telefonu

Yüz yıllardır kutsal emanetçilik apar gibi şehrin tarihi bekçiliğini yapmaktadır adeta. Anadolu’dan Mezopotamya’ya giden bütün yolların birleştiği bir şehir olup bu nedenden dolayı önemli stratejik öneme sahiptir.Yıllardır ticareti kontrolü altına alarak korumuştur.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Memur Alımı

Turizm yerleri iç kale,kapılar, burçlar, Diyarbakır kalesi gibi önemli alanlara sahiptir. Bunların yanı sıra Deve geçidi ve On Gözlü Köprü bulunmaktadır. Diyarbakır’da yaşayan uygarlıklardan en çok iz bırakan uygarlıklar Roma imparatorluğu, Abbasiler,Mervaniler, Selçuklular, Artuklular, Hristiyan ve Osmanlı uygarlıklarıdır. Bu uygarlıkların bırakmış olduğu tarihi değerleri hiçbir değişikliğe uğramadan geleceğin gençlerine aktarmaya devem eden Diyarbakır halkına teşekkürler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*