Dava Dosya Sorgulama


dava dosya sorgulama
dava dosya sorgulama

Mahkeme Dosya Sorgulama: Zamanın çok kıymetli olduğu günümüzde, iletişim ağları erişim imkanları sayesinde, aradığınız birçok bilgiye istediğiniz anda, bulunduğunuz yerden ulaşabiliyorsunuz. Zaman tasarrufunun yanı sıra, birçok koşuşturmaca ve zahmetten de bu sayede kurtulmuş oluyorsunuz. Birçok bilgiye ulaşabildiğiniz gibi, artık ister davalı olun, ister davacı olun tarafı olduğunuz davalar hakkında da bilgilerinizi online olarak öğrenmeniz  mümkün.

 Yargıtay Dosya Sorgulama: Dava dosyalarına ulaşımınız ile ilgili olarak birkaç örneklemeyi buradan sizlere aktarmak istiyoruz, Örneğin;

– Yargıtay da bulunan bir dosya sorgulamasını yapmak istiyorsanız, Yargıtay’ın resmi internet sitesindeki, Yargıtay dosya sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda, ekrandaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz. Yargıtay dosya sorgulamasını, mahkeme bilgilerini kullanarak ya da daire bilgilerini kullanarak yapabilirsiniz.

Dava Dosyası Sorgulama: – Adalet Bakanlığı’nın yeni projesi olan UYAP yani diğer ismi ile ulusal yargı ağı projesi ile ister vatandaş ister avukat isterseniz de dava açan yada davalı olan olun fark etmeksizin  T.C. kimlik numarası ile davanın görüldüğü mahkeme bilgilerini, mahkemenin dosya numarasını tarafların avukat bilgilerini duruşma günlerini duruşma yapılıp geçti ise duruşmanın kısa olarak nasıl sonuçlandığını tanıkları ve şahitlerini de isimlerini öğrenebilirsiniz.

Uyap Dosya Sorgulama: – Danıştay da bulunan bir dosya sorgulamasını yapmak istiyorsanız, Danıştay’ın resmi internet sitesindeki, Danıştay dosya sorgulama sayfasına giriş yaptığınızda, ekrandaki tüm alanları eksiksiz doldurunuz.

a. Evrak Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde evrak yılınızı ve evrak numaranızı girerek sorgulama yapabilirsiniz.

b. Esas Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde daire kodunuzu seçiyorsunuz. sonrasında esas yılı ve esas numarasını girerek sorgulama işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

c. Geldiği Esas Numarasından Dava Sorgulama : Bu sorgulama işleminde mahkeme türünü seçin sonrasında ise geldiği yerleri seçip geldiği esas yılı ve esas numarasını girin ve işlemi gerçekleştirin.

d. Geldiği Yer Karar Numarasından Dava Sorgulama : Bu Sorgulama işlemi de aynı geldiği esas numarası sorgulaması gibi adımlar var sadece esas numarası yerine karar numarası giriyorsunuz.

 Dava Dosya Sorgu: Dava dosyası sorgulaması neticesinde, sürekli adliyeye gitmenize gerek kalmadan, ilgili mahkemelerin resmi internet sitelerinden veya e-devlet sitesine girmek suretiyle, mahkeme dava dosyası sorgulama kısımlarından duruşmanızın durumunu öğrenebilirsiniz. Şahit olduğunuz davalar ve varsa bu davalar hakkındaki duruşma zamanı, dava sonucu gibi bilgileri öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*