Damga Vergisi Oranları


damga vergisi oranlari
damga vergisi oranlari

Damga Vergisi Oranları 2017: Damga vergisi oranları, yürürlüğe giren bu vergi tablo 1 ve tablo 2 olarak oranlar detaylı bir şekilde açıklanmıştır. Mukavelenameler gibi,  taahhütnameler ve ayrıca temliknameler oranı binde 9,48 şeklinde tüm oranlar bu şekilde gitmektedir. Kira için ise binde 1,89 oranında olmaktadır. Kefalet ve rehin senetleri gibi vergi oranları binde 9,48 yine aynı şekilde tahkimnameler oranı binde 9,48 olarak gitmektedir.

E Devlet Damga Vergisi Oranları

Fesihnameler, karayolları trafik uyarılarında yapılan satışına ait sözleşmelerin oranı 1,89 olarak belirlenmiştir. Belirlenen parayı yerine getirmeyenler de tahkimnameler 39,65 olarak sulhnamaler 39,65 TL şeklinde alınmaktadır. Turizm işletmelerinde olan sözleşmelerde belirli parayı yerine getirenlerde dahil olmak üzere 224,40 TL olarak kanunlar tarafından düzenlenmiştir.

Damga Vergisi Beyannamesi

Damga vergisi oranları, yıldan yıla sürekli olarak değişim gösterir. Yukarıdaki açıklanan oranların hepsi 2013 yılına aittir ve değişmiş hali ile verilmiştir. Vergi oranları değiştiği zaman sürenin uzaması ya da herhangi bir durumdan dolayı oluşan değişimlerde belirlenen oran ve oluşan tutar değerinde ödeme yapması gerekmektedir. Damga vergisi her yıl tekrar göden geçirilerek yeni değişiklikler yapılmaktadır.

Damga Vergisi Oranları Nasıl Belirlenir

2001 yılından 2009 senesine kadar oranlar binde 6 olarak geçmiş. 2010 yılında ise binde 6,6, 2011 yılında binde 6,6 oranında 2012 senesinde yine binde 6,6 olarak geçen oranlar 2013 senesinde binde 7,59 olarak değişime uğrayarak yenilikler ve artışlar meydana gelmiştir. Değerli kâğıtların artış miktarı da değişmiş bulunmaktadır.

Damga Vergisi Oranları Resmi Gazate

Damga vergisi oranları, noter kâğıtlarının ve beyanname kâğıtlarının 7,25 TL protesto ve senet gibi kâğıtların fiyatları 14,50 TL olmuştur. Pasaportun fiyatı ise 72 lira, yabancı uyruklu kişilerin ikametgâhları için ise 198,00 oranında belirlenmektedir. Her vatandaşın olması gereken nüfus cüzdanları kâğıtları 6,5 lira olurken aile cüzdanları ise; 66 lira olarak artış göstermiştir.

Damga Vergisi Oranı Hesaplama

Sürücü belgesi, sürücü karneleri, motorlu araç için sürücü belgesi kâğıdı fiyatı ise; 89 lira, motorlu kullanan araçların tescil belgesi kâğıdı ve iş makinelerinin tescil belgesi ise;  66,50 lira olarak zamlanmıştır. Bunların dışında birde banka çeki 4,5 ve mavi kart gibi kâğıtların fiyatları 6 lira gibi bir fiyatla belirlenmiştir. Bu vergiler kâğıt üzerinde olduğu için her yıl kâğıtlarda da artış olmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*