Çorum Valiliği


corum valiligi
corum valiligi

Çorum Valiliği Protokol Listesi: Çorum, coğrafi konumu nedeniyle birçok medeniyete can vermiş ve Hititler’ in başkentliğini yapmış bir ilimizdir. Günümüzden 7 bin yıl öncesine ait kültürel verilere ulaşılabilmiştir.Mustafa Kemal Atatürk’ün emriyle Alacahöyük’te yapılan kazılar ilk milli kazılardan olmuştur. 13 kral mezarında bulunan eserler o dönemin kültürüne ait birçok bilgiyi ortaya çıkarmıştır.

Çorum Valiliği Duyuruları

Hitit dini törenlerini günümüze taşıyan Alacahöyük’teki sfenksli kapı da oldukça ilgi çekicidir. Tarihi eserlerin sergilendiği Çorum Müzesi’nde mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir. Günümüzde Çorum’da hala 5 adet arkeolojik kazı devam etmekte ve geçmişimize ait birçok bilgi ve belge bu kazılar sonucu elde edilmektedir. Ayrıca uluslararası düzeyde hazırlanan ve 3 yılda bir düzenlenen Hititoloji Kongresi 6 yılda bir Çorum’da gerçekleşmektedir.

Çorum Valiliği Adresi

Çorum’un tarihi zenginlikleri yanında yaylaları ve İncesu kanyonu gibi doğal güzellikleri de bulunmaktadır. Bu güzel ilimizde yer alan ve sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde alabalık yetiştirilmektedir.Çorum’da son yıllarda av turizmi revaçtadır. Sungurlu, Çorum ve Osmancık ilçelerine yerli ve yabancı turistler turlar halinde avlanmaya gelmektedirler.

Çorum Valiliği Telefonu

Çorum’da bu nedenle avlanmak için özel tesisler yapılmaya çalışılmaktadır. Yaylalar ise doğa turizmi, trekking sporları ve karavan turizmi açısından oldukça gelişmiştir.Çorum ayrıca leblebisi ile de tarihi eserleri kadar meşhurdur. Yüze yakın yemek çeşidine de sahiptir. Yanık, Cızlak, Göğ domates, kombe, Ağmaç, Hingal, Teltel, Karaçuval helvası, İskilip dolması, Haşhaşlı çörek, Çullama, Helise gibi lezzetleri tadabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*