Çankırı Valiliği


cankiri valiligi
cankiri valiligi

Çankırı Valiliği Protokol Listesi: Çankırı, merkezinden köyüne her adımda Türk kültürü ile iç içe olacağınız bir ilimizdir. Genel olarak kapalı bir toplum yapısına sahip olan Çankırı’da geleneksek Türk misafir Kızılırmak ile Batı Karadeniz ana havzaları arasında yer almaktadır. Topraklarının %60’ı dağlar ve yüksek tepelerden oluşmaktadır. Ilgaz Dağları Çankırı’da doğudan batıya doğru uzanmaktadır.Çankırı evleri son derece dikkat çekici özelliklere sahiptir.

Çankırı Valiliği Duyuruları

Genellikle iki kattan meydana gelen bu evler Türk evlerinin tüm özelliklerini taşımaktadır. Birinci kat kışlık olarak kullanılmakta ve günlük yaşam bu katta geçirilmektedir. İkinci katlar manzaralı ve gösterişlidir. Üst katta  başoda yer almaktadır. Odalarda sedirler yer almaktadır.Çankırı merkeze bağlı Beşdut köyünde kaya mezarları bulunmaktadır. M.Ö 6. yy dan kaldığı düşünülmektedir. Ayrıca Çankırı’da İndağı kaya mezarları da yer almaktadır.

Çankırı Valiliği Adresi

Ilgaz’ın güneydoğusunda birde 20-25 metre yüksekliğinde bir höyük bulunmaktadır. Birçok kaya mezarı ve tapınakların yer aldığı Çankırı’da birde yer altı şehri bulunmaktadır. Yer altı şehrinin M.S 3-5 yy’da yapıldığı tahmin edilmektedir. Küçük kilisesi, keşiş odaları, sarnıcı ile oldukça dikkat çeken ve mutlaka görülmesi gereken yerlerdendir.

Çankırı Valiliği İletişim

Çankırı’da bulunan Karaköprü bahçeleri ve şehrin güneyinde bulunan Feslikan bahçeleri Çankırılıların yazlık olarak tercih ettiği yerlerdir.Çankırı ayrıca termal kaynaklara da sahiptir. Bu temel kaynaklardan romatizma hastalıkları, safra kesesi ve karaciğer hastalarının faydalanabileceği söylenmektedir. Ayrıca pankreas ile ilgili hastalıklarda ve gut hastalığında termal kaynaklardan büyük yarar göreciği bilinmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*