Çanakkale Valiliği


canakkale valiligi
canakkale valiligi

Çanakkale Valiliği Protokol Listesi: Çanakkale, yıllar boyunca farklı toplulukların yönetiminde kalmış, gerek mimari de gerekse yaşamda bu toplumlardan izler taşımakta olan bir şehrimizdir.Çanakkale tarihi, doğası ile yerli turistin uğrak yerlerinden biridir. Bir Boğaz’a sahip olması Çanakkale’nin tarih boyunca dikkatleri üzerine çekmesini sağlamıştır. İlimiz yapılan savaşlarda başrol oynamış; destanlar yazılmış; başarılar, zaferler elde edilmiş ve aynı zamanda birçok can kayıpları gerçekleşmiştir.

Çanakkale Valiliği Duyuruları

Çanakkale’de bulunan şehitlik her sene yüzbinlerce ziyaretçiye kapılarını aralamaktadır.   Yine Çanakkale’de yer alan truva atı dünyaca bilinmektedir. Tarihi truva kentinin ele geçirilmesinde kullanılan bir attır. Truva filminin bu meşhur artını görebilmek için turistler can atmaktadır.  Çanakkale’de iskele yanında 1896 yılında Çanakkale mutasarrıfı Cemil Paşa tarafından yaptırılmış bir saat kulesi mevcuttur.  İlimiz geçmişten günümüze birçok değişim geçirmiş ve hala birçok konuda ilerleme kaydetmiştir.

Çanakkale Valiliği Adresi

Yollar renkli parke taşlarla döşenmiştir. Çevre temizliği son derece büyük önem arz etmekte ve ön planda tutulmaktadır.  Kuyumcular, alış-veriş için mağazalar, hediyelik eşya dükkânları ve otellerin sayısı her geçen gün artmaktadır. Liman caddesi sahil boyunca uzanan ve kafeleri, çay bahçeleri, restoranları ile en gözde mekanalar arasında ki yerini almıştır. Çanakkale’de iki kıta arasında feribotlarla ve motorlarla geçişler yapılmaktadır. Sahil boyunca faytonla gezme imkânı da bulunmaktadır.

Çanakkale Valiliği Telefonu

Yörenin en ünlü yemeği kömür ateşinde ızgarası yapılan Sardalye Kebabıdır. Deniztarağı ile yapılan tarak pilavı, torik, palamut lakerdası, kırlangıç, kefal ve birbirinden farklı balık çeşitlerinden yapılan balık çorbası da Çanakkale’de mutlaka denenmesi tavsiye edilen yemekler arasındadır. Ayrıca zeytinyağı, peynir helvası ve keşkekte sevilen yemekler arasındadır. Çanakkale bölgesinde yer alan birbirinden güzel adalarda da kendisine has bağcılık ve şarapçılık ürünleri en kaliteli ellerden hazırlanarak size ulaşmaktadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*