Burs Sorgulama


burs sorgulama
burs sorgulama

Burs Sonuçları: Kısa adı KYK ( Kredi ve Yurtlar Kurumu), Yüksek öğrenim hayatınızda ihtiyacınız olan parasal desteği sağlamaktır.  Bunlardan “Yurt içerisinde yüksek öğrenim gören başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere karşılıksız verilen para olan burs” , “Yurt içerisinde yüksek öğrenim yapan Türk gençlerini maddi yönden desteklemek, sosyal ve kültürel gelişmelerini kolaylaştırmak amacıyla devam ettikleri yüksek öğretim kurumlarının normal öğrenim süresince verilen, zorunlu hizmet yükümlülüğü bulunmayan borç para olan Öğrenim Kredisi” ve “Yükseköğretim kurumlarında bir öğrenci için cari hizmet ödeneği karşılığı Bakanlar Kurulunca tespit edilen miktarın devlet katkısı dışında kalan ve borçlanma karşılığı Kurumca öğrenci adına üniversite hesabına ödenen para olan Katkı Kredisi.” Bu kurum tarafından sağlanmaktadır.

Kredi Burs Sorgulama   

Yukarıda size sunulan imkanlardan hangisi için başvurmak istiyorsanız;

Kredi Ve Burs Başvurusu Nasıl Yapılır ?

– Kredi ve Yurtlar Kurumunun resmi sitesi olan sayfa altındaki adresine girdiğinizde karşınıza Yurtiçi ve Yurtdışı seçeneği gelmektedir. Eğitiminizi Yurt içerisinde görecekseniz, Yurtiçi seçeneğini, Yurt  dışında görecekseniz, Yurtdışı seçeneğini seçeceksiniz. Örneğin Yurtdışı seçeneğini seçtiniz.

– Ardından gelecek sayfada başvuru için tıklayınız. Sayfayı aşağıya doğru kaydırdığınızda en sonda “Yukarıda belirtilen  uyarıları okudum. Müracaatımı, bu uyarıları dikkate alarak yapıyorum, hakkımda aykırı bir durum tespit edilmesi halinde, tarafıma verilecek hakların iptal edileceğini kabul ediyorum. “ uyarısını göreceksiniz ve önündeki kutuyu işaretleyip,


– Başvuru ve Güncelleme bağlantısını tıklayınız. Karşınıza başvuru formlarının bulunduğu sayfa gelecektir. Bu sayfada, Bir yüksek öğretim kurumuna yerleşmiş iseniz, öğrenim bilgileriniz kurum tarafından ösym’den alınmakta ve bu sayfaya işlenmektedir. Siz sadece bilgilerin doğru olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

– Burada Üniversite bilgileri kısmına, yerleştirilmiş olduğunuz üniversite bilginizi giriyorsunuz.

– Öğrenim/ Katkı Kredisi, Burs ve Yurt isteğiniz kısmına, müracaatınızda sadece burs seçeneği yoktur. Öncelikli olarak burs verilecekler belirlenir. Ardından kredi isteğiniz de varsa onlar belirlenir. Burs veya Kredi istemiyorsanız “İstemiyorum” seçeneğini seçersiniz. Eğer burs değil de kredi çıkarsa ve almak istemiyorsanız, alma zorunluluğunuz yoktur. Dolayısıyla seçim yapmanızda bir sakınca ve sıkıntı yoktur.

– Özel durumunuz hanesinde, KYK burs ve yurt imkanlarını bazı öğrenciler için, öncelikli olarak tanımaktadır. Öncelikli durumu olarak, listede belirtilen durumlardan birine sahipseniz, burs ve yurt çıkma olasılığınız artmaktadır.

– Aile bilgileriniz bölümünde, Ailenizin durumu, özellikle sağ olup olmadıkları durumu, hangi işte çalıştıkları ve ne kadar maaş aldıkları, burs ve diğer istekleriniz için önemli ve belirleyici etkenlerdir. Yurt içerisinde/Yurt  dışında ilköğretim ve ortaöğretim de öğrenim görmekte olan Yirmi (20) yaşını geçmemiş bekar kardeş sayınız ile aynı şekilde, Yurt içerisinde/Yurt  dışında yüksek öğrenim gören ve Yirmi Beş (25) yaşını geçmemiş çalışmayan bekar kardeşiniz varsa, burs almanızda şansınızı artıracaktır. Ailenizin üzerine kayıtlı mülk sayısını da burada belirtmelisiniz. Bu adımda belirteceğiniz mülk sayısı ne kadar fazlaysa ekonomik durumunuzun o kadar iyi olduğu kabul edilir ve burs alma şansınız o kadar azalır.

Kredi Başvurusu KYK

En son olarak adres bilgileriniz hanesinde, mevcut adres bilgilerinizi tamamlayarak burs başvurunuzu yapmış oluyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*