Burs Kredi Sorgulama


burs kredi sorgulama
burs kredi sorgulama

Öğrenci Burs Kredi Sorgulama: T.C. Vatandaşı, yükseköğrenim göre ihtiyaç sahibi ve başarılı öğrencilerine burs, kredi hükümlerine göre karşılıksız verilen paraya burs denir. T.C. Uyruklu öğrencilerin maddi yönden desteklenmesi ve sosyo-kültürel gelişimlerinin kolaylaştırılması amacıyla öğrenimleri boyunca verilen borç paraya öğrenim kredisi denir.

Kyk Kredi Burs Sorgulama

Öğrenim kredisinin hizmet yükümlülüğü yoktur. Cari hizmet ödeneği karşılığı, tespit edilen miktarın öğrenci adına öğretim kurumu hesabına yatırılması katkı kredisidir.Genel olarak; ön lisans, lisans, açık öğretim(öncelikli öğrenciler; şehit, gazi çocuğu, anne babası ölü olan vb.), yüksek lisans öğrencileri ve milli olmuş amatör sporcu öğrenciler burs, katkı kredisi ve öğrenim kredisinden faydalanabilmektedir.

Kyk Borcu Sorgulama

Yararlanamayacakları durumlar burs, katkı kredisi ve öğrenim kredisi şartlarına göre değişmektedir. Burs alan bir öğrenci öğrenim kredisinden faydalanamaz aynı şekilde öğrenim kredisi alan bir öğrenci de burs alamaz. Yararlanılmak istenilen bu hizmetlerden ihtiyaç doğrultusunda biri seçilerek başvuru işlemi yapılır. Üniversiteye yeni kayıt yaptıran öğrencilerin ÖSS sonucu açıklandıktan sonra başvuru yapmaları gerekmektedir.Yeni kayıt olacaklar, ara sınıf, yüksek lisans vb. eğitim gören öğrencilerin başvuruları adresi üzerinden yapılmaktadır.

Kyk Kredisi Sorgulama

Yapılan başvuru sonrasında öncelik belgesi gerekmektedir. Bu öncelik belgesinin Kredi Daire Başkanlığı’na elden veya posta yolu ile teslim edilmesi gerekmektedir. Değerlendirme sonucunda burs ya da kredi çıkan öğrenciler in sayfa altındali adresten  ilan edilecek ve senet yaptırmaları istenecektir. Belirlenen tarihe kadar noterde tasdik ettirilmeyen senetlere kredi, burs verilmeyecektir. Bununla ilgili bilgi dönüşü, kurum tarafından yapılmamaktadır. Burs ve kredi ödemeleri her yılın ocak ayında ve 7. günü yapılmaktadır.

Kyk Bursu

Burs, kredi ödemesi yapılacak öğrencilerin ziraat bankası şubelerinden birine müracaat etmesi ve banka kartı almaları gerekmektedir. Borç tespiti, kredilerinin bitim tarihinden normal eğitim sürelerinin bitime kadar geçen süre eklenerek yapılmaktadır. Borcun biçimlenmesinde TEFE ( Toptan Eşya Fiyat Endeksi) uygulanmaktadır ve toplam kredi borcunun 3 katını geçmemektedir.Borcun şekillenmesi ile belirlenen tarihte ödemesi başlamaktadır. Gerekli bilgi ve dökümler T.C. Numarası ya da kredi numarası ile sorgulanarak borç tarih dökümleri, ödenek miktar, geçmiş aylara yönelik ödenmiş tutarlar ve öğrenciye yapılmış tüm ödemeler sayfada görünmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*