Bolu Valiliği


bolu valiligi
bolu valiligi

Bolu Valiliği Protokol Listesi: Bolu İstanbul ve Ankara’ya yakınlığı ile en çok yerli turist çeken ilimizdir. Her ilçesi ayrı bir cennet olan bolu yaz, kış görülebilecek ve gezilebilecek birçok yeri olan ilimizdir. Doğası ve gölleri ile fotoğrafçıların da uğrak yeridir.Bolu’nun %56’sı dağlarla kaplıdır. Çok sayıda akarsu ve göl bulunmaktadır. Abant, Yeniçağa, Çubuk,  Sünnet, Yedigöller, Sülüklügöl, Karamurat bölgede yer alan göllerdendir. Abant ve Gölcük hem yazın hem de kışın muhteşem doğasıyla herkesi büyülüyor.

Bolu Valiliği Adresi

Bolu aynı zamanda kaplıcaları ile de ünlüdür. Kaplıcalar şehir merkezine 5 km uzaklıkta yer alan Karacasu beldesinde bulunmaktadır. Karacasu Seben Dağları eteklerindedir ve çevresi ormanlarla kaplı bir yerdir. Burada romatizma hastalıkları, solunum yolu hastalıklarına, safra kesesi, böbrek, idrar yolları hastalıklarına ve daha birçok rahatsızlığa iyi gelmektedir.Bolu’nun Kökez suyu da oldukça meşhurdur. İlimizde Kökez suyuna bağlanan 87 adet çeşme mevcut.

Bolu Valiliği İletişim

Gölcük bölgesinden ormanların içerisinden çıkan bu su içim lezzeti olarak son derece güzeldir.Bolu’nun yemek kültüründe son derece gelişmiştir. Ülkemizin en iyi ahçıları Bolu’dan çıkmaktadır. Özellikle Bolu Mengen’den çıkan ahçılar yetenekleri ile dünya çapında üne sahipler. Her yıl Bolu Mengen yöresinde Mengen Ahçılar Festivali düzenlenmektedir.

Bolu Valiliği Duyuruları

Tüm ahçılar bu festivalde birer birer kabiliyetlerini sergilemektedir. Bolu merkezde yemek denince akla gelen kızılcık tarhana çorbası, içerisinde patates olan Bolu ekmeği, keşli-cevizli makarna farklı bir lezzet olarak dikkat çekiyor.Bolu’da bulunan alabalık çiftliklerinde de lezzet dolu saatler sizleri bekliyor.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*