Bitlis Valiliği


bitlis valiligi
bitlis valiligi

Bitlis Valiliği Protokol Listesi: Bitlis denilince akla gelen ilk şey ‘’Bitlis’te beş minare’’ isimli türküdür. Bitlis içinden çay akan bir vadide yer alan küçük bir şehrimizdir. Ve sürekli göçler yaşandığından nüfus gittikçe azalmaktadır.Bitlis’in en meşhur diğer özelliği ise tütünüdür. Bu nedenle Bitlis’te bir de Tekel Fabrikası yer almaktadır.Bitlis’te gezilebilecek birkaç önemli yerden birisi Bitlis Kalesi’dir. İl merkezinde yer alan çarşının bulunduğu noktada yer almaktadır.

Bitlis Valiliği Duyuruları

Yüksekliği 56 metre ve sur kalınlığı 7 metreyi bulur Bitlis Kalesi’nin. Kaleden iner inmez Dideban Dağı’na tırmanabilirsiniz.1216 yılında Selçuklular tarafından yaptırılmış olan bir medrese yer almakta. İhlasiye Medresesi adı verilen bu medrese dönemin en önde gelen bilim merkezlerindenmiş. Arkeoloji müzesi olarak kullanılmak üzere restore edilmiştir ve günümüzde kültür ve turizm il müdürlüğü olarak kullanılmaktadır.

Bitlis Valiliği Adresi

Şerefiye Camii Bitlis’te yer alan süslemeleri ve mimari zenginliği ile dikkat çekmektedir. Ulu Camii Bitlis Kalesinden sonra gelen en önemli tarihi eseridir.  Anadolu’daki en eski Selçuklu eseri olarak bilinmektedir.Bitlis yemek kültürünün çok zengin olduğu bir ilimizdir. Bitlis’in yemekleri oldukça masraflıdır.

Bitlis Valiliği İletişim

Türkiye’de sıcak etin yenildiği tek il Bitlis’tir. Mezbahadan çıkar çıkmaz tüketilmesi bu ile has bir özelliktir. Kasaplara gelen et daha soğumadan satılır. İçli köfte, lahana dolması, şekalok, glorik, Çireş çorbası, Salatalık Dolması, Domates Şilesi, Şilör vb. birçok farklı lezzette yemek çeşitlerinden tadabilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*