Bingöl Valiliği


bingol valiligi
bingol valiligi

Bingöl Valiliği Protokol Listesi: Bingöl’ün adı Erzurum-Muş sınırında Varto ilçesinde yer alan Bingöl Dağından gelmektedir. Bingöl turizmi doğa güzelliklerine dayanmaktadır. Solhan ilçesinde yer alan Aksakal Göl Mezrasında ki görülmeye değer bir ada bulunmaktadır. Yüzen bu ada tamamen doğal bir oluşumdur. Gölün 3 tarafı dağlar ve tepelerle çevrilmiştir.Her yıl 15 Temmuz ve 15 Ağustos tarihinde Bingöl dağlarının Kala tepesinden izlenen güneşin doğuşu normal halinden çok daha farklı, heyecanlı ve hatta korkunç görünür.

Bingöl Valiliği Duyuruları

Güneşin doğuşunun tam anlamı ile seyredilebilen dünyanın 2. Yerleşim yeridir. Güneş doğarken ilk önce hafif bir kızartıyla belirir. Daha sonra insana korku veren bir karartı şeklini alır. Kor parçası içerisinde insan yüzünü andıran 3 büyük siyah leke belirir. Bingöl’den izlenebilen bu doğa olayını insan hayatı boyunca bir kez mutlaka izlemelidir.

Bingöl Valiliği Adresi

Bingöl’de görebileceğiniz ilginç başka bir yerde Pers Hükümdarı Dara’nın kızı için yaptırmış olduğu Kral Kızı Kalesi’dir. Günümüzde burası mesire yeri olarak kullanılmaktadır.Kös kaplıcaları, termal turizmi sevenlerin vazgeçemeyecekleri bir güzelliğe sahiptir. Yerli ve yabancı turistler şifa bulmak amaçlı olarak Bingöl’ün kös kaplıcalarına gelmektedirler.

Bingöl Valiliği Telefonu

Kış sporlarını sevenlerdenseniz Bingöl’ün Kayak Evi’ne mutlaka uğramalısınız. Her türlü kış sporunu yapabileceğiniz Kayak Evi kış turizmi tercih edenlerin uğrak yeri haline gelmiştir.Bingöl yemek kültürü ile de oldukça zengin bir yapıya sahiptir. Tutmaç çorbası, Ayran çorbası, Keldoş en meşhur yemeklerindendir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*