Bayburt Valiliği


bayburt valiligi
bayburt valiligi

Bayburt Valiliği Protokol Listesi: Bayburt Karadeniz’in doğusunda yer alan, Gümüşhane ilinin bağrından koparak 1989 yılında il olan şehrimizdir. Bayburt ilinde yer alan ilçeler Aydıntepe ve Demirözü ‘dür. Aydıntepe yer altı şehri ile ünlü ilçemizdir. Romalılar tarafından kovulan Hristiyan halk tarafından inşa edilen yer altı şehri oldukça dikkat çekicidir. Aydıntepe’nin Gümüş damla köyünde bulunan tarihi kemer köprü ve ilçe merkezinde bulunan medrese kalıntıları ve merkez camii geçmişten günümüze yolculuğunu sürdürmüş önemli eserler arasında yer almaktadır. Demirözü denilince akla otluk beli tepesi gelmektedir.

Bayburt Valiliği Adresi

Tarihte önemli bir yere sahip Otlukbeli tepesi burada yer almaktadır.Bayburt kalesi de günümüze kadar gelmiş olan önemli tarihi eserler arasında yer almaktadır. Bayburt ilimiz Dede Korkut’un ana vatanı olarak bilinmektedir. Hikâyeleri ile bize hayat dersleri veren Dede Korkut Bayburt ilimizde yaşamıştır. Bu nedenle her yıl temmuz ayında bu güzel ilimizde Dede Korkut Kültür ve Sanat Şöleni düzenlenmektedir.

Bayburt Valiliği Duyuruları

Bayburt’ta kış sporları turizmi de gerçekleşmektedir. Kop Dağı yaylası kayak merkezi olarak kullanılmaktadır. Bu bölgede kayak sporu adına gelenler, her türlü konaklama imkânında da sahiptirler.Avcılık ile ilgilenenler için de son derece elverişli bir ilimizdir. Kara av hayvanları avcılığı için elverişlidir.

Bayburt Valiliği İletişim

Çoruh nehrimiz de debi bakımından ülkemizin en önemli akarsularından biri olup, bu özelliği nedeniyle su sporlarına çok elverişlidir. Su sporlarından kano ve rafting yapmak isteyenler Bayburt ilimize gelerek Çoruh nehrinde adrenalin sınırlarını zorlayabilirler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*