Batman Valiliği


batman valiligi
batman valiligi

Batman Valiliği Protokol Listesi: Batman yüreğinde kocaman bir tarih barındıran, Hasankeyf’in büyüsü ile var olan ilimizdir. Tam kalbine saplanan bir hançer ile yok olmaya mahkûm edilen ünlü Hasankeyf; artık son ziyaretçilerine göstermektedir yüzünü. İşte bu nedendendir ki Batman denilince akla ilk gelen Hasankeyf’tir.

Batman Valiliği Duyuruları

Bu güzel Hasankeyf, GAP projesi kapsamında yapılan çalışmalar sebebiyle yok olup gidecek. Yapılan Ilısu Barajı ile sular altında kalacak. Ve bu antik kent artık sadece fotoğraflarda yer alacak. Bu nedenle Hasankeyf’te yaşanan olaylara, çeşitli çevre örgütleri tarafından oldukça büyük tepki gösterilmektedir.

Batman Valiliği Adresi

Kazı çalışmaları günümüzde de devam etmekte olan bu bölgede yer alan eserlerin  başka bir bölgeye taşınma ihtimali olmaması da oldukça üzücü bir durumdur.. Bir zamanlar medreseler, rasathane, darüşşifa ve diğer eğitim kurumlarıyla en önemli merkezi ve kültürel varlığı olmuştur. Batman’ın en meşhur yapılarından bir diğeri Malabadi köprüsüdür. Batman Çay’ı üzerindedir. Dünyada adı geçen taş köprüler arasında kemeri en geniş olan köprü Malabadi Köprüsüdür. Renkli taşlarla inşa olunmuştur.

Batman Valiliği Telefonu

Bol yağlı et yemekleri ve bunun yanında, içli köfte, taze kurutulmuş sumaklı dolmalar, mumbar, bağırsak dolmaları, Şam böreği, çiğ köfte, çamurdan yapılan tandırlarda pişirilen tandır ekmeği, perde pilav, mercimek ve yayla çorbaları Batman ilimizin mutfağını yansıtan ve mutlaka denenmesi gereken lezzetlerin başında gelmektedirler. Doğu’ya has bu yemek kültürünü tatmadan, Hasankeyfi görmeden Batman gezinizi sonlandırmayın.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*