Bağkur Sorgulama


bagkur sorgulama
bagkur sorgulama

Bağkur Prim Sorgulama: Bağ-Kur sigortalılarının merakla beklediği 2012 yılı prim miktarları belli oldu. Prim miktarı, sigortalıların beyan ettikleri kazançlarına göre değişiklik gösterecek olsa da en çok ve en az prim oranlarının dışına çıkmayacak.Yapılan yüzdelik hesaplamalara göre 2012 Ocak – Temmuz arası ödenecek en düşük prim miktarı 269,28 Lira, en yüksek prim miktarı ise 2.247,28 Lira olarak belirlendi.

 Bağkur Borç Sorgulama

İkinci dönem içinse bu miktar biraz daha artış gösterecek. Sigortalıların 2012 Temmuz – Aralık dönemi için yatıracakları prim miktarları da şu şekilde belirlendi;En düşük prim miktarı 315,07 Lira, en yüksek prim miktarı ise 2,384.17 Lira. Prim borçlarını T.C. kimlik numarası ile Ziraat Bankası, Halk Bankası, Vakıflar Bankası şubelerine ve PTT şubelerine ödeyebileceğiniz gibi internet üzerinden Ziraat Bankası Garanti Bankası, Asya Finans, Vakıflar Bankası, Halk Bankası, Yapı Kredi Bankası, İş Bankası, HSBC Bank ve Akbank gibi pek çok bankanın sitesinden de ödeyebilirsiniz.

Bağkur Kaydı Sorgulama

Bağ-Kur primlerinizi ödediğiniz müddetçe hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanabilir. İki aydan fazla süreyle primlerinizi ödemezseniz prim borçlarınızı tekrar ödeyene kadar sağlık hizmetleriniz kesilir.Bağ-Kur sigortalıların bilmesi gereken başka bir konu ise artık yüksek basamaktan prim ödeme dönemi sona erdiği için daha önceden ödedikleri fazla prim miktarlarını toplu olarak alabilecekleridir. Bu ödemelerin yapılmasına Eylül ayından itibaren başlanacağı söylenmektedir.

 Bağkur Emeklilik Sorgulama

Bağ-Kur emekliliğine hak kazanmasına rağmen prim borcu olduğu için maaşını alamayanlar için Sosyal Güvenlik Kurumu Ziraat bankasıyla bir anlaşmaya vardı. Bu anlaşmaya göre emekli olmak isteyenler 60 aya kadar vadeli, masrafsız ve yüzde 0,79 faiz oranı ile kredi alabilecek, bu kredi borçları emeklinin maaşından borcuna karşılık kesilip SGK’ ya aktarılacak. Bu şekilde hem sigortalı prim borcunu ödeyerek rahatlıkla emekli olabilecek hem de SGK borcunu tahsil edebilecek.

Bağkur Ödeme

Prim borcunu bu şekilde ödemek isteyenler önce  Sosyal Güvenlik İl ve Merkez Müdürlükleri’ne başvurularını yapmalılar. Daha sonra da buradan aldıkları prim borcunu ödemesi halinde emekli olabileceklerine ilişkin yazıyla Ziraat Bankası şubelerine müracaat etmeliler.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*