Bağkur Prim Ödeme


bagkur prim odeme
bagkur prim odeme

Bağkur Prim Sorgulama: Cumhuriyetin kurulmasıyla beraber devlet her alanda düzenleyici ve etkin bir rol almak istemiştir. Haliyle sosyal alanda da öncü bir rol olmak istemiştir. Bunun için çok çeşitli kurumlar kurulmuştur. Bunlardan bir tanesi de Bağ-kur ( esnaf, sanatkârlar ve diğer bağımsız çalışanlar sosyal sigorta kurumu)’dur.

Bağkur Borç Ödeme

1971 yılında 1479 sayılı kanunla kurulmuş olup, kanunun sigortalıkla ilgili, hükümleri ancak 1972 yılında uygulamaya konulmuştur.1977 yılında köy ve mahalle muhtarların zorunlu bağ-kur ‘lu olmaları sağlanmıştır. 1979 yılında ise ev kadınlarına ve hiçbir yerde sigortası olmayan kimseler içinde bağkur lu olma yolu açılmıştır. 1984 yılında ise tarımda kendi nam ve hesaplarına çalışan kişiler içinde gerekli yasal düzenleme yapılıp bağ-kur’a üye olmaları sağlanmıştır. 1999 yılından itibaren de sağlık yardımları sunulmaya başlanmıştır.

Bağkur Ödemeleri

Bağ-kurda da diğer sigorta kurumlarındaki mantık işlemektedir. Belli bir süre prim yatırıp sonra emekli olunmaktadır. Bağ-kur prim ödeme çeşitleri çok çeşitlidir.  Ne kadar çok prim yatırırsanız o kadar çok oranda emekli maaşı almanız mümkündür.Kurum her sene açıkladığı tabloyla bağkur prim ödeme miktarlarını açıklamaktadır. Örnek vermek amacıyla aşağıdaki tablo incelenebilir.

Bağkur Prim Hesaplama

01.07.2012 31.12.2012 bağ kur primleri tablosu: matrah alt sınırı 940.50, en az prim oranı % 33,50, bağ-kur primi alt sınırı 315,07, günlük bağ-kur prim tabanı 10,50, matrah üst sınırı 6.113,25, en yüksek prim oranı % 39, bağ-kur primi üst sınırı 2.384,17.

Bağkur Borç Sorgulama

Yukarıda yazılan bilgiler belirtilen tarihler arasında geçerlidir. Bağ-kur prim ödeme miktarları ve oranları belirli dönemler arasında kurum tarafından güncellenmektedir. Prim ödemeleri ise kurumla anlaşmalı bankalardan ödeyebilirsiniz. Ne kadar prim ödediğinizi kurumun internet sayfasından kişisel bilgilerinizi doğrulatarak öğrenmek mümkündür.

E Devlet Borç Sorgulama

Bağ-kur’lu SSK ile karıştırtamamak gerekmektedir. Birbirlerine oldukça benzemekte olup bazı temel noktalarda ise ayrılmaktadır. En önemli nokta ise bağ – kur isteğe bağlı ve primlerini kendi öderken, SSK da ise primleri işveren ödemektedir.Yapılan son yasa değişikliği ile SSK, Bağ-kur ve TC emekli sandığı SGK ( Sosyal Güvenlik Kurumu ) üst yapısında birleştirilmiş olup dağınıklık giderilmeye çalışılmıştır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*