Araç Sorgulama


arac sorgulama
arac sorgulama

Araç Borç Sorgulama: Geçmiş yıllar da birçok Kamu Kurum ve Kuruluşları ile olan işlerimizi elden takip etmek zorunda iken, şimdi bulunduğumuz noktadan elektronik ortamda gerçekleştirebiliyoruz. Bütün bu işlemler, e-devlet Kapısından gerçekleştirilebiliyor. E-Devlet Kapısı , tüm kamu hizmetlerine tek bir noktadan erişim imkanı sağlayan büyük bir internet sitesidir.

Trafik Araç Sorgulama

E-Devlet Kapısı adresi içerisinde sunulan hizmetler arasında yer alan, Araç sorgulaması için, araç bilgileri sorgulama ekranına tıklayarak, karşınıza çıkan Araç Durum Bilgisi Öğrenme sayfasında bulunan  araç sorgulama alt başlığındaki, plaka numarası yazan boşluğa, bakmak istediğiniz araç plaka numarasını, aralarda boşluk bırakmadan giriniz.

Trafik Cezası Sorgulama

Örn. 34AB1234 yazdıktan sonra, sorgula butonuna basmak suretiyle, size sunulan bu imkan sayesinde, aracın markası, modeli, sahip belge tarihi, tescil birimi, rengi, cinsi, çalıntı olup olmadığını ve hak mahrumiyetinin bulunup bulunmadığı bilgilerine ulaşarak aracın, geçmişi hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Buradan çıkan sonuçlara göre araç hakkında sahip olduğunuz bu bilgileri, isterseniz yazıcınızdan sayfa çıktısını alabilirsiniz.

Araç Haciz Sorgulama

Özellikle ikinci el araç alım ve satım işlemlerinde, daha önceki yıllar da herhangi bir araç hakkında yeteri kadar bilgiye sahip olmadan ticari olarak alışveriş işlemleri gerçekleştirilmekteydi. Ayrı ayrı kurum ve kuruluşlardan araç hakkında yeteri kadar bilgi edinilemediği için, aracın geçmişi bazen alıcı tarafından hüsranla sonuçlanabilmekteydi.

arGünümüzde istenilmeyen bu sıkıntılı durumlara maruz kalmamak için, sadece ve sadece trafik tescil belgesinde kayıtlı bulunan aracın plaka sayı ve numaralarının e-devlet sitesinde araç sorgulama hanesinde ilgili yere yazılması suretiyle çok kısa bir zaman dilimi içerisinde ulaşmakla elde edebilirsiniz.  Elde edeceğiniz bu bilgiler ışığında herhangi bir sorun olmadığı takdirde, gönül rahatlığı ile alım ve satım işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Araç Sorgulama E Devlet

Bütün bu sayılan işlemleri yapabilmeniz için bir e-Devlet Şifresi’ne sahip olmanız gerekmektedir. Bunun için size en yakın, PTT Merkez Müdürlüklerine, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numaranızın bulunduğu kimliğinizi ibraz ederek temin edebilirsiniz. Bu uygulama, sizin yerinize başka bir kişinin şifre alıp adınıza işlem yapmasının önüne geçilmesi için gerekmektedir. e devlet Kapısı üzerinden verilen hizmetler yüksek güvenlik seviyesi gerektirdiğinden, şifreler başvuru sahipleri için özel olarak oluşturulmaktadır. Bu nedenle ancak kimlik ibrazı ve şahsen başvuru ile şifreler verilmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*