Araç Ceza Sorgulama


arac ceza sorgulama
arac ceza sorgulama

Trafik Ceza Sorgulama: Araç ceza sorgulama işlemini internetten ya da telefon sorgulaması yoluyla yapabilirsiniz. Artık sabit ya da mobil radarlar yolu ile birçok araca aşırı hız, kırmızı ışıkta geçme gibi nedenlerle ceza kesilmiş olabiliyor. Bunu öğrenmek için sorgulamayı E-Devlet kapısı üzerinden yapabilirsiniz. E- devlet kapısı üzerinden sorgulama yaparken sizden kimlik doğrulama istenecektir.

Trafik Cezası Sorgulama

Kimlik doğrulama işlemini gerçekleştirmek için  “e-devlet şifresi”, “mobil imza”, “elektronik imza” ya da “T.C Kimlik Kartı” yöntemlerinden birini kullanabilirsiniz. E Devlet şifrenizi almak için en yakın PTT şubesine kimlik cüzdanınızla başvurmanız yeterlidir. PTT tarafından ilk şifre almak için başvuru yapıldığında 2 TL ücret alınmaktadır. Başvuruların şahsen yapılması gerekmektedir. Bu şekilde şifre alınıp kimlik doğrulandıktan sonra giriş yapılabilir. Şifre alırken bir taahhütname imzalanmaktadır.

Plakadan Araç Ceza Sorgulama

Araç ceza sorgulama işlemi yapılırken plaka numarası, özel plaka mı, T.C kimlik numarası, vergi kimlik numarası, araç tescil tarihi gibi bilgiler istenmektedir. Tüm istenen bilgiler girildikten sonra tamam tuşu ile onaylanarak sorgulama işlemine geçmek mümkündür. Araç ceza sorgulama işlemi sonrasında ne kadar cezanız olduğunu öğrenebilir cezalar hakkında gerekli bilgileri alabilirsiniz. Sorgulama sırasında görünen cezaları da isterseniz gene aynı yerden kredi kartıyla ödemek mümkün olmaktadır. Yalnız kredi kartıyla ödeme işleminde anlaşmalı bankaların kredi kartları ile ödeme yapmak gerekmektedir.

Araç Ceza Sorgulama Nasıl Yapılır

Anlaşmalı bankalar dışında ödeme kabul edilmemektedir. Ödeme işlemine geçmeden önce banka ile anlaşması olup olmadığını kontrol etmeniz önerilir. Zaman zaman değişmekle beraber anlaşmalı bankalar ve kredi kartları şunlardır. Garanti bankası tüm kredi kartları, Akbank tüm kredi kartları, Vakıfbank tüm kredi karları, İş bankası tüm kredi kartları, TEB tüm kredi kartları, Finansbank tüm kredi kartları, Halkbank tüm kredi kartları, Yapı kredi bankası tüm kredi kartları, HSBC tüm kredi kartları.

Taşıt Ceza Sorgulama

Araç ceza sorgulama işleminizi gerçekleştirdikten sonra, size ait hiç trafik cezası göremiyorsanız beyanlı trafik cezası öde seçeneğini seçerek sorgulamanızı tekrar yaptırabilirsiniz. Bu bölümde isterseniz T.C kimlik numaranızı, plaka numarasını, araç tescil tarihi bilgilerini kendiniz vererek ceza ödemenizi bizzat kendinizin yapması uygun görülmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*