Amasya Valiliği


amasya valiligi
amasya valiligi

Amasya Valiliği Protokol Listesi: Amasya bir yanı ile İç Anadolu’ya bir yanı ile ise Karadeniz’e bağlanır. İnsanları son derece sıcakkanlı ve hoş sohbettir. Amasya’ya vardığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey, sizi sarıp sarmalayan insanların sıcak gülümsemelerinin yarattığı pozitif enerji olacaktır. Amasya gelişen, değişen dünyaya ayak uydurmaya devam etmekte, doğal güzelliklerini kaybetmeden aşama kaydetmektedir. Amasya Valisi Abdil Çelik Öz’ün yapmış olduğu çalışmalarla çok daha ileriye gitmektedir.

Amasya Valiliği Duyuruları

Amasya’da gezilip görülecek yerler arasında Borabay Gölü, Yedi Kuğular Kuş cenneti, Kızkayası kamyonu, Baraklı Şelalesi, Derinöz kanyonu, durucasu kanyonu yer almaktadır. Suluova ilçesinde yer alan Yedi kuğular kuş cennetinde 16 familyaya ait 34’ten fazla kuş türünü görmek mümkün. Peki ya yaylalara ne demeli. Hepsi birbirinden şahane yaylalara sahip Amasya ilimiz.Akdağ, Borabay, Boğalı ve Ziyaret Yaylalarını mutlaka görmek gerek Amasya sayısız tarihi esere de sahiptir.

Amasya Valiliği Adresi

Bimarhane’ler bunların en ilginçlerinden. Bimarhaneler ‘de akıl hastaları müzik ve su sesi ile tedavi edilirmiş. Sultan II. Bayezid külliyesi, Küçük ağa külliyesi, Çilehane külliyesi de görülmeye değer tarihi eserler arasındadır. Amasya’nın Pontus krallığına başkentlik yaptığı dönemlerde yaşamış Pontus krallarına ait kaya mezarları da son derece ilgi çekicidir. Çarpıcı güzellikteki Aynalı Mağara ise gerçekten son derece ilginç bir yerdir. Amasya’da birçok el sanatı çeşidi görülmektedir.

Amasya Valiliği Telefonu

Halı Kilim dokumacılığı, Teneke semaver yapımı, Peştamal ve çarşaf dokuma, bağlama, İğne oyası, Kırnap-Halat eğirme, Yassıçal çuhası el sanatları arasında yer almaktadır. Amasya el sanatları olarak bakıldığında hediye alabileceğiniz birbirinden güzel örnekleri barındırmaktadır.  Amasya’da yemek kültürü de bir başkadır. Yakasal böreği, Haşhaşlı Amasya çöreği, Elma tatlısı, Patlıcan Pehli, Ayva Gallesi, Kuymak, Pastırma Gağellemesi, Bakla dolması, Keşkek, Etli Bamya, Pirinçli Helle Çorbası, Toya Çorbası, Sakala Çarpan, Çılbır çorbası, Çatal çorba en ünlü yemek çeşitleri arasındadır.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*