Aksaray Valiliği


aksaray valiligi
aksaray valiligi

Aksaray Valiliği Protokol Listesi: Hasan Dağı’nın eteklerinde geniş bir ova üzerine Anadolu’yu doğudan-batıya, güneyden-kuzeye bağlayan ana yolların kesiştiği noktada kurulmuş bir ilimizdir. Görülmesi gereken birçok yere sahip turizm merkezidir. Aksaray şehir merkezindeki en eski Selçuklu eseri olan Eğri Minare (Kızıl Minare) Selçuklular dönemince kırmızı tuğladan yapılmıştır.  Bu nedenle halk tarafından ‘ Eğri Minare’ ya da ‘ Kızıl Minare’ olarak adlandırılıyor.

Aksaray Valiliği Adresi

Bugün Türkiye’nin ‘’ Pizza Kulesi’’ olarak adlandırılan Eğri minarenin ne zaman eğildiği hakkında kesin bir kayıt bulunmamaktadır.Ihlara vadisi turizm açısından büyük önem taşımaktadır. Vadinin yüksekliği yer yer 100 –150 m. Vadi boyunca kayalara oyulmuş sayısız barınaklar, mezarlar ve kiliseler yer almaktadır. Bazı barınaklar ve kiliseler yeraltı şehirlerinde olduğu gibi birbirine tünellerle bağlantılı oldukları için son derece ilgi çekicidirler.

Aksaray Valiliği Telefonu

Büyüleyici ve mistik bir havaya sahip olan vadilerin ve peri bacalarının üzerinden balonla bir Kapadokya turu yapmadan dönmemek gerekmektedir.. Kapadokya’nın nefes kesen güzelliklerini gökyüzünden izleyebileceğiniz ortalama saatlik bir yolculuk gerçekleşiyor. 5-6 kişilik balonlar 300-400 metreye kadar yükselebiliyor.

Aksaray Valiliği Duyuruları

Sabah 05.00-06.00 arası kaldığınız otelden balon araçlar ile alınır kalkış alanına getirilirsiniz. Saat 06.00 civarında balonlar havalanır. Yaklaşık 1000 feet irtifaya çıkılarak gündoğumu ve genel Kapadokya manzarası seyredilir. Daha sonra vadi içlerine inilerek fotoğraf çekimleri için peri bacaları ve vadi manzaraları sunulur. Uçuş 1 saat ile 1 saat 30 dakika arasında sürer Aksaray’ın yöresel lezzetleri arasında ise Şerbetli Pide, Hoşmerim, Kalburabastı gelmektedir.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*