Adres Sorgulama


adres sorgulama
adres sorgulama

Tc No Adres Srogulama: T.C İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün resmi internet  adresine girdiğinizde Yerleşim yeri doğrulama hanesinde Kimlik Bilginizi Sorgulama ve Adres Bilginizi Sorgulama seçeneği karşınıza çıkacaktır. Bu sayfa aracılığı ile Adres Kayıt Sistemi içerisinde kayıtlı olup olmadığınızı veya adresinizin doğru olup olmadığını sorgulayabilirsiniz. İşleme başlamak için T.C. Kimlik Numaranızı ve resimde gördüğünüz sayıyı ilgili alanlara girerek Sonraki düğmesine basınız.

Adres Kayıt Sistemi

Bu adımda doğrulamak istediğiniz adresi belirtmeniz gerekmektedir. Bulunduğunuz adres herhangi bir il veya ilçe merkezinde ise İl/İlçe Merkezi, herhangi bir beldede ise Belediye Adresi veya herhangi bir köyde ise Köy Adresi seçeneklerinden birini işaretleyerek ilgili adres bileşenlerini seçiniz. Eğer adresinizi sistemde bulamıyorsanız adresiniz sistemde kayıtlı olmayabileceği gibi numarataj çalışmaları sırasında adres bileşenleriniz değişmiş de olabilir.

Bu durumda bağlı bulunduğunuz Belediye veya İl Özel İdaresi ile iletişime geçerek yeni adres bileşenlerinizi öğrenebilir veya adresinizi sisteme tanıtılmasını sağlayabilirsiniz. Yerleşim Yeri Adresinizi doğrulamak için adresinizi seçtikten sonra Son düğmesine basabilirsiniz. Adresinizi tam olarak bilmemeniz halinde kayıtlı olup olmadığınızı tespit etmek mümkün değildir.

Adres Sorgulama

Kayıtlı olduğunuz adresi öğrenmek için en yakın İlçe Nüfus Müdürlüğüne başvurmanız gerekmektedir.

– 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 50 nci maddesi ile adres değişikliği bildirimlerinin şahsen, posta ya da elektronik imza yoluyla yapılması öngörülmüştür.

– Söz konusu Kanun gereğince adres değişikliği bildirimlerinin şahsen yapılması esastır. Ancak aynı konutu paylaşmak koşuluyla, ailenin ergin fertleri birbirleri yerine adres beyanında bulunabilirler.

– Kişi, isteği halinde “diğer adres” bildiriminde de bulunabilir.

– Yerleşim yeri adres değişikliği bildirimlerinin yirmi (20) iş günü içinde yapılması zorunludur.

– 5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 68 inci maddesi gereğince, 2012 yılı için süresi içinde adres bildiriminde bulunmayanlar için 390 TL, gerçeğe aykırı adres beyanında bulunanlar için 782 TL idari para cezası uygulanması öngörülmüştür.

– Yapacağınız beyan işlemine ilişkin bilgileri girdikten sonra hazırlanan Adres Beyan Formunu hukuken geçerliliği olan bir yöntemle imzalamanız gerekmektedir.

Adres beyanı yapmak istediğiniz yöntemi seçiniz.

Numaradan Adres Sorgulama

Mobil İmza Yöntemi: Bu yöntemi kullanabilmek için AVEA veya TURKCELL operatörlerinden biri ile Mobil İmza sözleşmesi yapmış olmanız, geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifikaya sahip olmanız gerekmektedir. İşlemin ücretlendirilmesi mobil operatörünüz tarafından gerçekleştirilmekte olup kurumumuz tarafından herhangi bir ücret alınmamaktadır.

Sayısal İmza Yöntemi: Bu yöntemi kullanabilmek için Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından yetkilendirilmiş bir Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcısından edinmiş olduğunuz geçerli ve nitelikli bir elektronik sertifikanızın olması gerekmektedir.

Adres Sorgulama Yöntemleri

Bu adımda beyan edeceğiniz adresin YURTİÇİ ya da YURTDIŞI olması durumuna göre bir seçim yapmanız gerekmektedir. Yanlış yapılacak bir seçim ile yapılan beyan geçersiz sayılacaktır.

Yurtiçi: Beyanını yapacağınız adres Türkiye’de bulunuyorsa bu bölümü seçiniz.

Yurtdışı: Beyanını yapacağınız adres Türkiye dışında bulunuyorsa bu bölümü seçiniz.

Bu bölüme Adres Beyanında bulunan kişiye ait bilgiler girilmelidir.

Yerleşim Yeri Sorgulama

T.C. Kimlik Numaranız, Adınız, Soyadınız( Beyan Yapılacak Kişiler “Sadece kendim için adres beyanı yapacağım” , “ Kendim ve benimle aynı konutu paylaşan aile fertleri için beyan yapacağım”

Bu bölüme Yerleşim Yerine Taşınma Tarihinizi girmelisiniz. (Yerleşim Yerine Taşınma Tarihini yazınız, T.C. Kimlik No,  Ad ve Soyad matbu olarak karşınıza gelecektir. Yerleşim yeri ve varsa diğer adres bilgilerinizi aşağıda bulunan alanlara girdikten sonra, Adresi Ekle düğmesine basınız.

Yerleşim Yeri Doğrulama

İl-İlçe Merkez Adresi, Belde Adresi, Köy Adresi

İl İlçe Mahalle Cadde,Sokak,Bulvar,Meydan Bina (Dış Kapı No) Bağımsız Bölüm (İç Kapı No) Posta Kodu, Yerleşim Yeri Adresi, Diğer Adres seçeneklerden ilgili kısımlarını tamamladığınızda ekranın sağ alt köşesinde bulunan adresi ekle butonuna basarak bir sonraki sayfaya geçiyorsunuz. Bu bölümde onay yaparak işleminizi tamamlamış oluyorsunuz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*