4B Hizmet Dökümü


4b hizmet dokumu
4b hizmet dokumu

4B Hizmet Dökümü Alma: Çalışma hayatı, birçok kesimin zamanının büyük çoğunluğunu kapsar. Gelecek günlere en güzel yatırımdır. Adınıza çalıştığınız kurum tarafından ödenen primler, gün sayısını doldurduğunda emeklilik yaşınız gelmiş demektir. Şu anki sigorta kapsamında prim gününüz doldursanız dahi yaşınızı beklemeniz gerekmektedir. Türk Anayasası 657 sayılı kanunun 4/B maddesine tabi olarak belirtilen sözleşmeli memurların da prim ödemesi devlet tarafından yapılmaktadır.

Şifresiz Sgk Hizmet Dökümü

Sözleşmeli Memurlar, 657 sayılı kanuna tabi olmalarına rağmen, sosyal güvenlik bakımından kadrolu işçiler gibi 5510 sayılı sigortaya tabidirler. Sözleşmeli memurların çalışma prensibi, genel olarak kadrolulardan farklıdır.  Yıllık olarak sözleşme yapılır. Maaşları döner sermayeden ödenmektedir ve 657 sayılı kanunun 4 b bendine göre istihdam edilmektedirler.

4B Hizmet Dökümü 2017-2018

Buna karşın, kadrolu memurlara tanınan tüm maddi haklardan yararlanabilirler. Ancak tayin edilemezler. Bununla birlikte,  5510 sayılı Kanuna tabi olarak, 2008 yılı Ekim ayı başından itibaren kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar;  4B hizmet sınıfında yer almaktadır.Gerek sözleşmeli memurlar, gerekse Bağ-Kurlular 4B sınıfında yer almaktadırlar. Peki, bu gruba ait olan kesim, prim gün sayısını nerden öğreneceklerdir?

E Devlet 4B Hizmet Dökümü

Sosyal Sigortalar Kurumu kapsamında, emeklilik prim gün sayınızı e-devlet sitesinden öğrenebilirisiniz. İhtiyacınız olan tek şey, TC kimlik numaranız ve e devlet şifrenizdir. E-devlet sitesine kullanıcı adı ve şifrenizle giriş yaptıktan sonra e-hizmetler menüsünden yapmak istediğiniz işlemi seçebilirsiniz. Açılan pencerede adınıza yatırılan primleri günlere ve aylara bölünmüş olarak detaylı olarak görüntüleme imkanına erişebilirsiniz. Ayrıca, 4B hizmet dökümünün çıktısını dilerseniz alabilirsiniz.

Sgk Hizmet Dökümü

E-devlet menüsünden aynı zamanda emeklilik yaşınızı hesaplayabilir, kaç gün prim borcunuzun olduğunu öğrenebilirsiniz E-devlet sitesi üzerinden aynı zamanda SSK emeklilik yaşınızı öğrenebilirsiniz.  Sitede emeklilik yaşı hesaplama menüsüne girdikten sonra cinsiyet, doğum tarihi, hizmete başlama yılını girdikten sonra SSK prim gün ödeme sayınızı, diğer sandıklara ait gün sayınızı, fiili gün sayınız, yurtdışı gün sayınız sırasıyla doldurulduktan sonra gönder tuşuna bastığınızda açılan ekranda emeklilik yaşınızı öğrenmiş olursunuz. Siz de e-devlet sitesi üzerinden 7 gün ve 24 saat kesintisiz olarak prim gün sayınızı ve borcunuzu kolayca öğrenebilirsiniz.

Leave a Reply

Your email address will not be published.


*